Neobviňujme počítače. Čtvrteční výprodej byl reálný

| Jana Horáčková

Minulý čtvrtek došlo k chybnému prodeji miliard kusů akcií společnosti Procter & Gamble místo milionu. S největší pravděpodobností se skutečně jednalo o omyl. Trh však možná čeká pád v reakci na jiné než technické problémy.

Procter & Gamble 6. května 2010

Akcie Procter & Gamble se obchodovaly okolo 62 dolarů, v okamžiku spadly na 39,37, ovšem čtvrteční seanci uzavřely na 60,75 s pouze 2,27% ztrátou. Akcie Accenture ve stejném okamžiku spadly z hodnoty přes 40 dolarů až na několik centů a uzavřely slabší o 2,56 %.

Drobných investorů se obrovské prodeje dotkly kvůli elektronickým algoritmům reagujícím na náhlé pády trhu. Stop-loss pokyny (pozn.příkazy na omezení ztráty) se spustily jako lavina.

Čtvrteční propad o tisíc bodů na indexu Dow Jones byl pro Wall Street další ranou. Jakoby nebylo dost na chystané přísnější regulaci finančního trhu. Následná slyšení Kongresu pouze potvrdila nedůvěru Washingtonu ve Wall Street.

Dow Jones 6. května 2010

Místo toho, aby Wall Street fungovala jako zdroj kapitálu pro americkou ekonomiku, působí totiž spíše jako kasino. A stejně jako v kasinu i na Wall Street to vypadá, jako by bylo smyslem oddělit zákazníka od jeho peněz.

I když byla tisícibodová ztráta rychle smazána, zůstaly americké akcie o 3 procenta níže. Majitelé akcií tak za tři dny jen ve Spojených státech přišli zhruba o jeden bilion dolarů.

Pondělní vzepjetí trhů nemusí nic znamenat

"Vládní zadlužení roste kvůli novým výdajům a trhy předběhly i tak skromné globální ekonomické oživení. Hrozí tak další pád na finančních trzích," upozorňuje Uwe Paspart, hlavní ekonom a stratég pro Asii ze společnosti Cantor Fitzgerald. "Čtvrteční chyba může být pouze katalyzátorem poklesu trhu, na který se čeká již delší dobu."

  • 1
  • 2
reklama
reklama