Propad Dow 6. května: 20 minut, kdy trh zemřel

| Milan Tomášek

Zapamatujme si čtvrtek 6. 5. 2010. Pokud chcete, ještě přesný čas 14:45 v New Yorku. O co šlo a proč o tom hovoříme? Americkým burzám totiž stačilo pouhých 20 minut na to, aby propadly s takovou razancí, že byl vytvořen nový rekord.

Podívejme se na graf indexu Dow Jones spolu s časovou stopáží vpravo.

6. květen 2010 na NYSE

Během tohoto obchodního dne byly indexy po celou dobu v záporných číslech, ale pak se stalo něco, co způsobilo obrovskou prodejní lavinu. Dow Jones dokázal během 20 minut ztratit 600 bodů, které posléze dokázal "odpracovat". Na denním minimu ztrácet přes 1 000 bodů!

Předchozí rekord byl ze října 2008 před schválením programu TARP v USA. Tehdy šlo o "pouhých" 700 bodů.

Co se stalo? Zbankrotovala Británie, Španělsko, případně zkolaboval bankovní systém? Ani jedno. Dokonce ani řecký vliv bych zde nehledal (v osudný den Řecko dokonce silnou většinou přijalo úsporný plán).

V přímém přenosu jsme byli svědky toho, jak se dokáže chovat obchodní počítačový systém, kde je lidský faktor v pozadí. Na trhu totiž dominují obchody generované počítači.

Zvláštní skupinou jsou tzv. rychloobrátkové obchody, kde během vteřiny probíhají stovky až tisíce obchodů na základě nastavených algoritmů. Tento systém pracuje bezlidských emocí a soustředí se pouze na ten "správný" algoritmus a nadosažení likvidity.

  • 1
  • 2
reklama
reklama