Akcie: Houpačka mezi eurem a dobrými výsledky firem

| Christian Blaabjerg

Výsledková sezóna je mnohem úspěšnější, než se očekávalo, a celkové makroekonomické údaje jsou na tom jednoznačně lépe, i když stále ne výborně. Za normálních okolností by to vedlo k růstu akcií, ovšem tentokrát tomu tak není. Obavy z rozšíření dluhové krize a víkendové akce EU a ECB obrátily tento pořádek vzhůru nohama.

Palcové titulky obsazují především dluhopisové trhy. Z krátkodobého hlediska by se akciové trhy mohly obrátit kterýmkoli směrem, je však nutné počítat s tím, že prubířským kamenem bude vůle EU a ECB podporovat dluhopisové trhy, a proto se ceny akcií budou pohybovat jako na horské dráze – alespoň z krátkodobého pohledu.

Fundamentální ukazatele jsou stále velmi silné a pokračující výsledková sezóna je velmi úspěšná, zejména v USA, což naznačuje, že z dlouhodobějšího hlediska se akcie vrátí s odvetou.

Akciové trhy – krátkodobý výhled

Hlavním rizikem pro růst akcií byly a jsou obavy z rozšíření dluhové krize. Tlak zejména na dluhopisové trhy Řecka, Španělska a Portugalska přiměl EU a ECB pracovat přes víkend. V pondělí po otevření trh na přijetí mimořádných opatření zareagoval prudkým růstem.

Evropské trhy - reakce trhu 10. května 2010

Dojde jednak k vytvoření záchranného fondu, a jednak (co je ještě důležitější) ECB schválila opatření týkající se likvidity. Ta zahrnují např. intervence na dluhopisových trzích.

Z krátkodobého hlediska budou akcie držet nad vodou ECB a další centrální banky, ale země eurozóny by měly brzy představit plán, který bude řešit dvě důležité otázky:

1. Jak se problémové země vypořádají se svými dluhy a jaké kroky za tímto účelem přijmou?

2. Institucionální reforma, která v rámci eurozóny povede k vytvoření jediného unijního ministerstva financí namísto 16. Aby totiž mohl být režim jednotné úrokové sazby – jediné pro všechny – efektivní, musí existovat jediné ministerstvo financí.

Nebude-li výše zmíněný reformní balíček v nejbližší době uveden do praxe, trhy budou znova zkoušet odhodlání EU a ECB bránit dluhopisové trhy eurozóny, a akcie tak zaznamenají pokles. A to rychlý.

  • 1
  • 2
reklama
reklama