USA mají na výběr: inflace, nebo bankrot

| Tomáš Poděbrad

Akciové trhy jsou po ekonomické krizi z nejhoršího venku. Ekonomiky vyspělých i rozvíjejících se trhů jsou ovšem v ohrožení. Příkladem je Řecko, které může být během několika týdnů následováno Španělskem nebo Portugalskem. A nemusí zůstat jen u evropských států. Podle několika světoznámých ekonomů se mohou v budoucnu potýkat s bankrotem i Spojené státy.

Finanční krize se v historii objevují velmi často. Jsou způsobeny neudržitelnými bublinami, které se stále nafukují. V důsledku toho kolabuje celé hospodářství a vládní dluhy a deficity rostou na neudržitelnou úroveň, která může vést až k inflaci.

Existují pouze dvě cesty, jak snížit státní dluh - zvýšit daně nebo snížit výdaje. Politická situace však může vše zkomplikovat.

Kalkulačka

Rostoucí daně

Jako první přichází masivní nahromadění státního dluhu. Historie ukazuje, že pokud je toto hromadění státního dluhu nakonec řešeno zvyšováním daní a kontrolou výdajů, pak existují pouze dva výsledky - bankrot nebo vysoká inflace.

V mnohaleté historii jsme byli svědky řady bankrotů, jak ve vyspělých, tak v rozvíjejících se ekonomikách. Ovšem země jako Spojené státy, Velká Británie nebo Japonsko, které mohou zpeněžit svůj fiskální deficit, se krachu vyhnou. Na oplátku bude jejich inflace tak vysoká, že vytvoří obrovský dluh v soukromém sektoru, tedy mezi obyčejnými lidmi.

Analytici a ekonomové se v těchto dnech starají spíše o Řecko a opomíjejí jeden zásadní fakt - Řecko je jen špičkou ledovce. V nejbližších týdnech může totiž stejný osud postihnout španělskou, portugalskou nebo irskou ekonomiku. A dříve nebo později se jádrem problému stanou ekonomiky Japonska a Spojených států.

Je nutné si uvědomit, že se dostáváme do druhého kola finanční krize. Budoucí problémy se však netýkají spolehlivosti soukromého sektoru, ale spolehlivosti veřejného sektoru.

  • 1
  • 2
reklama
reklama