Richard Russell: Všechno prodejte!

| redakce

Pravidelný denní komentář burzovního gurua Richarda Russella je jako čtení historické knihy v reálném čase. Jako každý jiný investor, i on se často mýlí, ale jeho znalost historie burzovního trhu je téměř nepřekonatelná. Burzovní grafy nyní podle něj naznačují, že Wall Street čeká devastující výprodej a že je nejvyšší čas všechno prodat a za každou cenu navýšit pozice v hotovosti. Hororový medvědí scénář korunuje tvrzením, že do konce roku nepoznáte Ameriku.

richard russell

Richard Russell je jeden z mála, kteří velmi dobře znají podobnost mezi velkou depresí v třicátých letech minulého století a dnešní americkou ekonomikou.

Medvědí nálada se v Russellovi stupňuje od začátku dubna a nyní říká, že trh se "drolí" a že interní faktory na trhu jsou tak špatné, že je velmi náchylný k hlubokému propadu. Své medvědí předpovědi korunuje tvrzením: "Připravte se na těžké časy. Do konce roku nepoznáte Ameriku."

"Trh se drolí v zrcadle dobrých zpráv, což je nejhorší možná kombinace. Trh je nyní tvrdě předprodán, a jestli nepřijde v nadcházejících dnech a týdnech korekce propadu, tak nás čekají velké problémy."

Situace na trzích zaskočila většinu investorů a zdá se, že akciový trh ztrácí hlavu. Špatných zpráv je na trhu velmi málo a každý "soudný" investor ví, že trh by měl jít nahoru a diskontovat skoro jistě lepší kondici americké ekonomiky.

Akciový trh by měl reflektovat "vše, co všichni vědí o všem, a odrazit vše, co by se týkalo samotného vývoje ekonomiky". Trh však podle Russella kompletně ztratil rozum a začíná šílet.

dow jones 6 měsíců

"V titulcích Wall Street Journalu čtu o zlepšených ekonomických indikátorech, chuti Američanů znovu utrácet a oživení průmyslu. V časopise Barron`s se dozvídám o tunách hotovosti, na kterých sedí americké společnosti, a ptám se sám sebe, zda to vidím také. Vidím podobné pozitivní signály na trhu?"

26.4.2010 dosáhl index Dow Jones maxima ve výši 11 205 bodů. Následný výprodej srazil z jeho hodnoty 648 bodů na 10 557. Jak je to možné, když se ekonomice daří lépe, než se čekalo? Jak může Dow spadnout o více než 600 bodů? A proč se počet společností, které dosáhly svých maxim na newyorské burze 26. dubna, smrskl ze 674 na 20 (do pátku 14. května), ptá se Richard Russell.

  • 1
  • 2
reklama
reklama