Nassim Taleb: Prodejte akcie i dluhopisy!

| Andrej Rády

Profesor New York University Nassim Taleb, který mimo jiné předpověděl kreditní krizi a proslul jako autor konceptu tzv. černých labutí, tedy neočekávaných událostí, která znamenají historické zlomy, doporučuje investorům prodávat akcie. Nevěří ani americkým vládním dluhopisům. Doporučuje naopak komodity, na které si investoři "mohou sáhnout".

Nassim Taleb

Taleb nevěří ekonomickému oživení. Americká ekonomika je na tom podle něho hůře než během hypoteční krize a stále jí hrozí krach ve stylu Řecka. Bankovní systém je prý stále křehký a ziskovost bank spíš provokuje.

"Za veřejné peníze si bankéři mastí kapsy. Ještě by mohli lidem na ulici plivat do tváře, pak by to bylo komplet," s hořkostí vysvětluje Taleb.

Přesun dluhu ze soukromého do veřejného sektoru pouze zvýšil rizika ve finančním sektoru. Západní vlády vydávají stále nové dluhy, aby udržely alespoň nějaké ekonomické oživení. Podle Taleba však jednou zkrátka tento dluh už nikdo nekoupí a peníze dojdou.

"Je jasné, že jednou bude aukce vládních dluhopisů vyloženě neúspěšná. A to spustí lavinu – vláda bude muset natisknout peníze a než se nadějeme, bude tady hyperinflace, aniž bychom předtím zažili nějakou inflaci."

  • 1
  • 2
reklama
reklama