Akcie na mladých trzích jsou stále silné

| Jan Maňák

Věříme, že se mladým trhům bude střednědobě a dlouhodobě dařit stejně dobře, jako tomu bylo v uplynulých letech. Nic na tom nezmění ani krátkodobé fluktuace a větší kolísavost na trzích.

Dlouhodobá výkonnost akciových indexů

Akcie mladých trhů rostly v roce 2009 o 78 % měřeno indexem MSCI Emerging Markets. Překonaly tak vyspělé trhy.

V tomto rostoucím trendu by měly pokračovat i ve zbytku roku 2010, a to navzdory rostoucí volatilitě na trzích. Zisky společností by měly být velice slušné a očekáváme, že akcie mladých trhů přinejmenším bez potíží překonají své "kolegyně" na vyspělých trzích.

Důvod je jasný – lepší ekonomický výhled. Slušné fundamenty by měly mladým ekonomikám pomáhat odolávat turbulencím, které sužují vyspělé země.

Podíl mladých ekonomik na celosvětovém objemu

Navíc mladé trhy už podle našeho názoru nejsou jen výnosným "útěkem" od amerických a evropských trhů, ve které investoři nyní nemají velkou důvěru. Věříme totiž, že rozvíjející se ekonomiky prodělaly v uplynulých letech významnou změnu a země jako Rusko, Čína a Indie se staly tahouny světového hospodářského růstu.

Mladé ekonomiky se podílejí na světové populaci z 84 % a na růstu světového HDP celými 50 %. Rozvíjející se trhy tedy nelze ignorovat, nehledě na případné zlepšení situace v Evropě a Spojených státech.

Silný růst

Odhady globálního růstu jsou revidovány nahoru a mladé trhy v tom hrají stále větší roli. Věříme, že je tento růst udržitelný a že by měl podpořit dobrou výkonnost akcií na rozvíjejících se trzích.

Předpokládaný vývoj ekonomiky

Mladé trhy by navíc měly dál růst významně rychleji než vyspělý svět.

  • 1
  • 2
reklama
reklama