Akciové propady: Podobnost s rokem 1987 čistě náhodná?

| Vladimír Hobza

Během dvou rušných týdnů roku 1987 ztratil akciový trh téměř třetinu své hodnoty. Jde o jeden z nejznámějších momentů akciové historie. A může se opakovat - stejně jako se do kin vrátil Gordon Gekko. Nenechte se proto ukolébat ekonomickým oživením. Akcie byly před začátkem aktuálních poklesů ještě více nadhodnocené než před "černým pondělím" v roce 1987.

Propad indexu Dow Jones v říjnu 1987

Podívejme se, v jaké situaci byl trh před říjnem 1987. K analýze použijeme Shillerovo P/E (poměr ceny akcie k zisku), vytvořené ekonomem Robertem Shillerem. Ten při výpočtu P/E využil k eliminaci výkyvů průměrné zisky společností z indexu S&P 500 za posledních 10 let.

Před pádem akcií v roce 1987 bylo Shillerovo P/E 18,3. Jeho hodnota se přitom během čtyř let zdvojnásobila. Historický průměr byl v té době okolo 14. Dividendový výnos dosahoval nízké úrovně 2,6 %, běžně je okolo 4,5 %. Je důležité tento faktor sledovat, protože v dlouhém období tvoří dividendy největší příjem investorů z akcií.

Návrat na zajímavé valuace

Po výprodejích v roce 1987 se P/E dostalo na 13,3 (zhruba svůj 60letý průměr) a dividendový výnos se přibližoval k 4 %. Jinými slovy akcie byly opět atraktivní. Tržní propad je brutálně rychle vrátil na hodnoty, které dávaly smysl.

Během krize v období před březnem 2009 akcie strmě propadly, podobně jako v roce 1987. Trvalo to však několik měsíců, ne dnů jako v roce 1987. Ukazatel P/E spadl z hodnot kolem 20 na 13,3 – tedy přesně na úroveň, která následovala po propadu z roku 1987. Dividendový výnos se dostal zase na 4 %. Akcie, které byly přes 20 let předražené, se opět začaly jevit jako dobrý nákup, stejně jako v roce 1987.

Současná korekce na indexu Dow Jones

Racionální období netrvalo dlouho a do května letošního roku se ocenění akcií dostalo zpět na úroveň P/E téměř 22, což implikuje dividendový výnos pouze 1,8 %. V posledních dnech ztratily akcie při velkých objemech kolem 10 %, ale stále nejsou na "rozumných hodnotách".

Nejpravděpodobnější je, že se ceny akcií – i většiny dalších aktiv – vrátí ke svému "průměru". Takže po každé velké či malé bublině se P/E a dividendový výnos vrátí přibližně ke své dlouhodobé průměrné hodnotě. Otázkou je, za jak dlouho. V roce 1987 stačilo pár dní, na přelomu tisíciletí byly akcie nadhodnocené dlouhá léta.

Při současných cenách mohou investoři počítat s nízkou návratností. Pokud zůstane P/E na konstantní úrovni, jsou jediným zdrojem zisku pro investory dividendy a růst výnosů na akcii, případně ještě nafouknuté o inflaci.

  • 1
  • 2
reklama
reklama