3 velice levné akcie s jednociferným ukazatelem P/E

| Vladimír Hobza

V současnosti jsou vzácné akcie, které mají jednomístný ukazatel P/E. Mezi velkými americkými firmami z indexu S&P 500 je přibližně každá dvacátá obchodována na méně než desetinásobku průběžných i očekávaných výsledků. Vybrali jsme tři, u nichž je největší šance na budoucí růst zisku, tedy ty nejvýhodnější nákupní příležitosti.

P/E ratio

Poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku na akcii. Nižší hodnota je považována za znak větší atraktivity pro investory.

Investoři, kteří se obávají dalšího propadu trhu, by měli zvážit prodej akcií s vysokým P/E a nákup těch s nízkým. Ty při poklesu trhu tolik neztrácejí, protože výhled pomalého růstu zisku je již vepsán v jejich ceně.

Průměrná historická cena amerických akcií odpovídá P/E okolo 15.

Zhruba 50 firem z indexu S&P 500 má P/E se započtením průběžných zisků nižší než 10. Z možného seznamu pro doporučení vypadnou akcie firem, jejichž zisk má v následujících letech klesat (P/E bude klesat také).

Ve výběru tak zůstalo 25 akcií. Nízké P/E může kromě ocenění odrážet i některé problémy, proto ze seznamu vyřaďme i firmy, které jsou hodně zadlužené a nevytvářejí hotovost. Výsledkem jsou tři společnosti.

Dean Foods - v USD za akcii

Dean Foods

P/E: 9,6 (na základě posledního fiskálního roku)

Firma má tržní kapitalizaci menší než 1,9 miliardy dolarů, tedy zhruba desetinovou ve srovnání s průměrem společností v indexu S&P 500. Na dominantního hráče na americkém trhu s mlékem je to překvapivě málo. Společnost má roční obrat okolo přes 11 miliard dolarů.

Malý zlomek prodejů tvoří značkové mléko, sojové mléko a máslo, většinu však tvoří běžné mléko, jehož cena je výrazně ovlivňována obchodními řetězci. Obchody se snaží lákat zákazníky na nízké ceny nejběžnějších produktů, mezi něž mléko patří. To ubližuje maržím Dean Foods.

Podle analytiků klesne zisk na akcii z loňských 1,59 USD na letošních 1,06 USD, příští rok by naopak měl vzrůst zhruba na 1,23 USD. Management očekává, že marže letos dosáhnou dna, takže trpělivý investor může akcii považovat za dobrý obchod, ačkoliv společnost nevyplácí dividendy. Firma má velké dluhy, které však poslední dobou výrazně snižuje a je schopna generovat volnou hotovost.

  • 1
  • 2
reklama
reklama