Letos v květnu akcie neprodávejte

| Andrej Rády

Staré burzovní pořekadlo "sell in May and go away" letos nejspíš nebude tím správným vodítkem pro akciové investory. Přes dubnový růst zůstávají investiční manažeři optimističtí, ačkoli připouštějí zdravou krátkodobou korekci.

"Investoři jistě vyberou část zisků," tvrdí Nadav Baum z BPU Investment Management. "Lidé jsou přesvědčení, že se světová ekonomika ještě dostatečně nezotavila, stále se objevuje řada témat, která vyvolávají nejistotu. Květen však nebude vyloženě špatným měsícem."

Po krizi mnozí začali hovořit o "novém normálu" na trzích. A nové pořádky tak možná vyvrátí některá ustálená pravidla burzovní historie.

Výsledky chrání akcie před ekonomickými turbulencemi

Hlavní americké akciové indexy

Americké indexy v dubnu posílily. Důvodem růstu je především probíhající výsledková sezóna za 1. čtvrtletí, která zatím přináší ve valné většině příjemná překvapení. Dařilo se firmám napříč sektory – bankám, průmyslovým i technologickým společnostem. Pod dojmem dobrých zpráv z technologického sektoru posílil index Nasdaq nejvíce z hlavních amerických akciových indexů.

Wall Street tak dokázala "ignorovat" řadu nepříznivých zpráv. Připomeňme například v uplynulém týdnu zveřejněnou statistiku žádostí o podporu.

Držet?

"Neprodávat, absolutně ne," radí Joe Terranova, stratég Virtus Investment Partners ve svém posledním čtvrtletním komentáři. V jeho případě jde o přístup ve smyslu "don't sell in May, but do go away" – investoři by podle něj měli na čas přestat houfně nakupovat akcie a počkat na další vývoj ekonomiky.

K výprodejům však podle něj není důvod, podle Terranovy totiž akcie zakončí rok výše, než jej začaly. V "akciové přestávce" radí investovat do firemních dluhopisů s vyšším kupónem a do komodit, například do mědi, které bude pomáhat rostoucí poptávka z mladých ekonomik.

Fed podle Terranovy udělá, co bude v jeho silách, aby podpořil americkou ekonomiku skrze nízké náklady na úvěry pro privátní sektor. Ten pohání americkou ekonomiku, která v 1. čtvrtletí podle prvních odhadů rostla o 3,2 procenta.

  • 1
  • 2
reklama
reklama