Akcie: Blíží se krach – všechno prodejte!

| Andrej Rády

V květnu odepsaly akciové trhy prakticky kompletní letošní zisky. Podle optimistů se jedná pouze o korekci a nadechnutí před dalšími růsty. Pesimisté v medvědím kožichu však mají jasno – game over, na další růsty zapomeňte.

Dow Jones - korekce v květnu 2010

Není to tak dávno, co se index Dow držel bezpečně nad 11 tisíci body a chystal se na dvanáctku. Teď si však zespoda prohlédl naopak 10tisícibodovou hranici a kdo ví, jestli nad ni znovu vyhoupne na delší dobu.

Na co si vsadit?

Dostane se Dow pod 9 tisíc? Nebo dokonce po prolomení technických podpor spadne na svá letitá minima, kterých dosáhl loni v březnu před silnou býčí rally (6 470 bodů)? Kdo chce vsadit na růst, musí počítat s hodně rozkolísaným obchodováním. Kromě štěstí to chce také hodně trpělivost a klid, počítače s nekonečným proudem algoritmických příkazů dokážou pocuchat nervy i velice zkušeným investorům.

Věřit býkům, nebo medvědům? Sázky na Wall Street jsou v tuto chvíli jasné – zbavte se akcií. Vždyť při zohlednění inflace ztratili investoři na americkém trhu za posledních 10 let okolo 20 procent svých peněz.

Wall Street přitom svůj zápas s krizí nejspíš vyhrála – stačí se podívat na dny, kdy samotná Goldman Sachs vydělala přes 100 milionů dolarů a na 68milionový bonus jejího šéfa Blankfeina. Pro insidery za Wall Street možná trh nabízí zajímavé příležitosti, ale kolikrát takový Blankfein poradil nějakému drobnému investorovi?

Korekce? Ne, hlubší pokles než předloni

Ekonom Gary Shilling nedávno uvedl, že P/E ratio je na vysoké úrovni 22,5. To byl Dow na 11 tisících. Investiční guru Jeremy Grantham uvedl, že je trh o 40 procent nadhodnocený. To by znamenalo, že reálná hodnota indexu Dow Jones je okolo 6 600 bodů.

Před ještě větším nafouknutím a poklesem trhu než v případě kreditní krize varoval také Georgie Soros. Bushova administrativa prý umožnila nafouknutí bubliny, kterou Obamova ekonomická suita – Summers, Geithner a Bernanke – naplnila vládními penězi z podpůrných balíčků. Bublina je tak ještě větší a ještě nebezpečnější. Tolik Soros.

Richard Russell dokonce radí, aby investoři vyprodali akcie a vsadili na držení hotovosti. Na konci roku podle něj mnozí nepoznají Spojené státy, ve stavu, který jim věští.

Akciový propad by mohl nejen překonat poklesy, které následovaly po pádu Lehman Brothers. Soros dokonce varuje před opakováním deset let starého výbuchu internetové bubliny.

  • 1
  • 2
reklama
reklama