Světové akcie: 10 investičních znamení

| Tomáš Poděbrad

V únoru minulého roku byly trhy jen pár týdnů před svými minimy. V té době vycházely analýzy, které předpovídaly možný ekonomický vývoj do dalších týdnů a měsíců – a většinou úspěšně. O 500 bodů výš a o rok později se trhům daří lépe a nové analýzy naznačují jak hrozby, tak příležitosti.

Fed

1. Úrokové sazby

Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů může vyšplhat až nad 4 procenta. Výnos v rozmezí 4 až 4,25 procenta by byl pravděpodobně bodem zvratu a zvýšila by se tím konkurence na akciových trzích. Pro trhy by to však byl pozitivní zvrat.

2. Zaměstnanost vs. ekonomika

Nových pracovních míst přibývá ve Spojených státech pomaleji, než se čekalo. Dá se také čekat větší daňová zátěž. Obojí se může projevit na důvěře spotřebitelů. Ovšem poslední údaje o nezaměstnanosti hovoří o zlepšující se situaci, takže další vývoj se předpokládá optimistický.

Frankfurt

3. Evropa

Řecko, Španělsko a Portugalsko jsou zatím tou největší hrozbou. Zde by mohly být rostoucí známky slabosti evropské ekonomiky.

4. Úvěry

Mohli bychom být svědky dalších krizí – Španělsko, možná Portugalsko. I další země, které jsou na tom špatně, budou nuceny zavést přísnější fiskální politiku, která se na trhu projeví negativně.

5. Geopolitická situace:

Velká pravděpodobnost nového napětí ve světě. Čím dál větší možnost teroristického útoku, a to jak na Spojené státy, tak na Evropu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama