Důvody pádu akcií: Za všechno Řekové nemůžou

| redakce

Akcelerace evropské debetní krize se stala v posledních dnech dobrým důvodem k výprodeji akcií na trhu, který byl tak jako tak zralý na spadnutí. Jaké další faktory přispívají k nervozitě a poklesu akciových trhů a proč by americké akcie měly nakonec z řecké krize nejvíce profitovat?

Obavy, které cloumají trhy v poslední týdnu, nepocházejí jen z Řecka, ale také z řady technických signálů, které trhy vysílaly po několik měsíců. K tomu se přidaly změny ve finanční regulaci, vyšetřování banky Lehman Brothers a "suma sumárum" se zvýšil mezi investory pocit nejistoty.

Přestože se trh "připravoval" na masivnější korekci již delší dobu, není podle analytiků důvod k panice.

"Výprodeje na trzích se nedějí čistě na základě událostí v Řecku. Trh byl prostě zralý na korekci," říká Quincy Krosbyová, hlavní investiční stratég v makléřské firmě Prudential Financial a dodává: "Změny v regulaci obchodování na Wall Street přinášejí a ještě přinesou na trh více nejistoty."

vývoj trhů

Obavy, jak to nakonec dopadne s řeckým dluhem, a následné občanské nepokoje způsobené nelibostí nad masivními úspornými opatřeními, které musí přijmout řecká vláda, "stály" akcie mladých trhů včetně pražské burzy v posledním týdnu již šest procent, americký index S&P 500 klesl přibližně o polovinu méně.

Reakce na řecké události a informace o hrozbě snížení ratingu Portugalska nasměrovaly investory do bezpečných přístavů, za které lze stále považovat americké státní dluhopisy a americký dolar.

"Problémy v Evropě s námi mohou být delší dobu, a proto radíme klientům, aby své peníze přesměrovali na jiné trhy," říká výkonný ředitel poradenské společnosti Warren Meyers.

"Situace v Evropě by se ještě musela vyostřit, aby mohla ovlivnit další směřování amerických akciových indexů, protože Řecko nakonec dostane záchranný balíček," říká Uri Landesman, ředitel hedgového fondu Platinum Management.

Takový optimismus naopak nesdílí investiční guru a ředitel hedgového fondu Dennis Gartman.

"Euro a s ním celá Evropská unie s velkou pravděpodobností zkolabuje. Pod vodu ji stáhne tíha debetní krize a neschopnost hledání řešení, které je akceptovatelné pro všechny strany."

"To, co vidíme na trzích, je stále korekce v rámci býčího trhu a je pragmatičtější kupovat na nižších kurzových hodnotách," doplňuje Gartman.

  • 1
  • 2
reklama
reklama