Promeškali jste býčí trh. Co teď?

| Tomáš Poděbrad

Ne všichni investoři jsou psychicky připraveni na pokračující býčí trh. A není se co divit, za poslední roky se v lidech vytvořila averze vůči dlouhotrvajícím náladám na trhu, ať už jde o býčí, nebo o medvědí. Na co si tedy dát pozor?

Mnoho investorů se v poslední době zaměřuje na informace, které nejsou důležité, a opomíjí fakt, že se většina světových ekonomik zotavuje. To znamená, že nedávné prodeje či nákupy byly provedeny chybně a mnohé investiční příležitosti investorům unikly. Při investování je důležité se vždy rozhodovat samostatně a hlavně si dobře vyložit všechny dostupné informace o trzích a vývoji ekonomiky.

Po dlouhé době zisk, tak hlavně rychle prodat? Omyl!

Americké akcie (rok 2010)

Není nic špatného na rostoucích ziscích, ale mějte na paměti, že investoři se musejí neustále obávat. Silnějším je vždy zklamání z prohry než radost ze zisku. A prohry na akciových trzích za poslední dva roky jen přibývaly. Akademické výzkumy navíc dokazují, že investiční prohra je mezi lidmi vnímána 2,5krát silněji než výhra. Ať už tedy na akciích proděláváte, či vyděláváte, žádné příručky vám neporadí, jak se budou trhy vyvíjet dál.

Pokud však trvá býčí trh moc dlouho, je pravidlem, že většina investorů prodává předčasně. Rychlé zisky jsou sice skvělé, ale unáhlené prodeje vás mohou hodně mrzet.

Dále je pak důležité, co bereme jako vztažný bod k současnému vývoji akcií. To, jak se akcie vyvíjely v uplynulých býčích a medvědích trzích, rozhodně nemůžeme srovnávat. Většina akademiků a odborníků na investice se shoduje, že budoucí vývoj nelze předpovídat z vývoje minulého.

  • 1
  • 2
reklama
reklama