Akcie: Nenechte si ujet vlak

| Tomáš Poděbrad

Trhy mají za sebou jednu z největších rally historie. Investorů, kterým se podařilo naskočit na růstovou vlnu, bylo málo. Patřili mezi ně hlavně profesionálové. Ostatní investoři zůstali doma a zisky jim unikaly. Využít býčího trhu však jde i teď.

S&P 500 historický

Laikovi může připadat zvláštní, že se na něj ze všech stran hrnou zprávy o krizi, a přitom se akciové trhy pyšní jednou z nejlepších hodnot za několik let. Index S&P 500 si od březnových minim připsal 80 procent, tedy největší a nejrychlejší zisk od roku 1960.

Jistě, i po roce 1960 byly k vidění akciové rally, ale nikdy nebyly tak silné. Pro příklad – silné růstové tendence zaznamenal trh v letech 1962, 1974, 1982, 1990, 1998 a 2003. Ale tyto růsty byly obvykle v rozmezí 30 až 40 procent. Ten největší růst byl v roce 1982, kdy index S&P 500 přidal přes 62 procent za zhruba 14 měsíců.

Rally, která nezaujala

Nový býčí trh si však mnoho fanoušků nezískal. I přes příslib dalšího růstu se většina investorů rozhodla vložit své peníze do méně rizikových dluhopisových fondů.

Pohled na novinové stánky ve Spojených státech vypovídá mnoho o náladě obyčejných lidí. Pryč jsou doby, kdy se lidé báli bublin, jako byla například ta nemovitostní. To, co veřejnost trápí v současnosti, je hlavně reforma zdravotnictví a možné zvýšení daní.

Podle posledních dubnových průzkumů se pouze 22 procent lidí domnívá, že je ten správný čas na investice do akcií. Přitom jde o zlepšení, ještě v roce 2009 to bylo pouze 15 procent. S velkým náskokem totiž zvítězily investice do nemovitostí, které se podle američanů vyplatí mnohem více.

  • 1
  • 2
reklama
reklama