Akcie padají. JPMorgan vysvětluje proč

| redakce

Analytici banky JPMorgan vysvětlují, zda je současná korekce "reálná", jak hluboká může být a kdy se nakonec zastaví. Dále radí, které typy investic jsou při současných výprodejích nejvíce zranitelné a jakou strategii by investoři měli volit v krátkodobém horizontu.

s&p 500 půl roku

Je současná korekce na trhu reálná, nebo je tažena čistě psychologickými aspekty?

Kurzové pohyby v posledních dvou týdnech byly způsobeny nejistotou a obavami, v některých týdnech (například 10.-14. 5.) byl výprodej reálný, protože jej podpořila horší makrodata a "nepodpůrná" politická rozhodnutí.

Může mít výprodej na trzích "dominovou podobu"?

Krize z roku 2008 nám připomněl, jak může trh negativně reagovat na vývoj samotné ekonomiky, a to destrukcí kapitálu a zmrazením kreditních linek. Investoři se nyní chovají stejně jako před dvěma lety, mají doslova sebezničující přístup.

Domníváme se, že většina ztrát v posledních týdnech postihla akciové trhy a že se výprodeje jen velice okrajově dotkly dluhopisů. Proto je bankovní kapitál stále nedotčený a banky mají stále co půjčovat. Jejich bilance navíc nyní využívá méně finanční páky, a proto je zde menší riziko, že by banky "transformovaly" současný chaos na trhu do kreditní krize, která by ovlivnila reálnou ekonomiku.

Jak moc "zlé" to může na trzích být?

Jestli máme pravdu, tak by současné cyklické oživení mělo pokračovat, protože banky nebudou zdrojem rozšíření problémů a politici se budou snažit trhy podpořit. Riziková aktiva (akcie) by měly nalézt své dno přibližně během června. To však samozřejmě neříká, jak hluboko mohou trhy ještě propadnout.

Co zastaví výprodeje?

Vidíme tři důležité signály. Prvním je potvrzení, že nebankovní sektor, jako jsou firmy a domácnosti, nepanikaří a stále zůstává v expanzivním "módu". Druhým signálem je spolupráce mezi politiky, kteří podpoří trh, než aby mu škodili. A třetím signálem je, aby trh přestal reagovat na špatné zprávy a začal oceňovat zprávy pozitivní.

  • 1
  • 2
reklama
reklama