Legendární investor má obavy

| Tomáš Poděbrad

Seth Klarman je prezidentem Baupost Group, která spravuje více než 22 miliard dolarů. Soukromé investice mu od roku 1983 vynesly ročně v průměru 19 procent. V průběhu posledních 10 let to bylo 17 procent. Ve chvíli, kdy se trhy hroutí, je to právě on, koho by měli investoři poslouchat.

Seth Klarman

Rady Setha Klarmana mluví samy za sebe. Kdo investoval podle jeho knihy "Margin of Safety", která vyšla v roce 1991, vydělal ročně 20 procent. A to je dvojnásobek ročního výkonu celého trhu.

Klarman se specializuje na nákup cenných papírů. V průběhu největších propadů na trhu se Klarman rozhodl investovat více než třetinu svého majetku do vysoce úročených dluhopisů a hypotečních cenných papírů.

"Stačí odhadnout, co bude bezpečné. Na současném trhu není nic přirozené, vše je manipulace vlády. Jde o to vědět, jak se příslušné vlády zachovají. Z tohoto hlediska jsem například hodně skeptický vůči Evropě. Myslím, že záchranné balíčky nebudou fungovat," dodává Klarman.

"Ve Spojených státech není situace o nic lepší. Podle mě má totiž v současnosti americká vláda monopol na špatné rady. Tím, že drží úrokové sazby na nule, v podstatě klame obyvatelstvo. Nutí je totiž k dlouhodobým investicím, kde neexistuje adekvátní náhrada za riziko. Lidé tak stojí před výdělkem 0 procent a vláda z nich v podstatě dělá spekulanty," podotýká Klarman.

Cesta z krize? Žádná dobrá neexistuje

"Pro naše rodiče a prarodiče bylo hrozné prožít si velkou hospodářskou krizi. Ale v některých ohledech to bylo užitečné, protože to změnilo jejich mentalitu. Ke svým penězům se chovali šetrněji a investice plánovali obezřetněji. To, co jsme si odnesli my ze současné krize, je jen nedostatek spánku a žaludeční problémy," hodnotí Klarman.

  • 1
  • 2
reklama
reklama