Býk, nebo medvěd? Omyl - pštros!

| Tomáš Poděbrad

Náhlé propady na akciovém trhu nejsou žádnou novinkou. Pokud pro ně však nenacházíme vysvětlení, není důvod být nadále býkem. Na druhou stranu není ani důvod být medvědem. Ve skutečnosti se z vás totiž může stát pštros.

Heath Hinegardner, ekonom z University Carnegie Mellon, tento pojem vysvětluje následovně: "Pštrosí efekt nastává ve chvíli, kdy trh prochází nejistým obdobím, kdy není jednoduché odhadnout pohyb indexů. V tu chvíli se investoři změní v pštrosy, strčí hlavu do písku a nechají vše být. Vědět s konečnou platností, že se stalo něco špatného, je mnohem horší, než mít podezření, že se něco jen mohlo stát. Pokud nevíte jistě, jak vaše portfolio dopadlo, strčte hlavu do písku a doufejte, že vše dopadlo dobře. To je hlavní motto pštrosů."

investoři vs. S&P 500

Standardní ekonomická teorie říká, že by se měl investor starat pouze o celkovou hodnotu majetku, ne o momentální zisky nebo ztráty.

Ve skutečnosti se však investoři chtějí vyhnout bolesti z prohry. To co hledají, je zisk a z něj plynoucí potěšení.

Pokud se s vás stane pštros, prohry nezmizí, pouze je nevidíte.

A pštrosů, hlavně v ekonomicky depresivních dobách, je čím dál více. Podle studií se nezájem o portfolia v době poklesů zvýší až o neuvěřitelných 80 procent. Ale být hluchý ke všem zprávám z trhu, a ještě k tomu nechat své portfolio ležet ladem, se vůbec nemusí vyplatit.

  • 1
  • 2
reklama
reklama