Americké firmy se topí v hotovosti. Pomůže to akciím?

| Vladimír Hobza

Podle nedávných údajů z Fedu mají nefinanční společnosti v hotovosti a likvidních aktivech celkově zhruba 1,84 bilionu dolarů. Přispějí tyto peníze k býčímu trhu, nebo investoři budou dál fandit medvědovi?

Hotovost je nyní na extrémních hodnotách - i pokud ji porovnáme s celkovými aktivy. I v takovém měřítku dosahuje nejvyšších hodnot od šedesátých let.

Hotovost a jiná likvidní aktiva nefinančních firem

Proč býk?

Je snadné považovat vysokou hotovost za argument pro býčí trh. Hotovost může být využita nejen k oživení celé americké ekonomiky, ale také k podpoře akciového trhu.

Nejzjevnějším řešením je podpora programů zpětného odkupu akcií, což se poslední rok opravdu děje. Pokud bude tento trend pokračovat i v druhém pololetí, zpětné odkupy akcií dosáhnou nejvyšších hodnot od roku 2007.

Dalším využitím hotovosti by bylo najmout nové zaměstnance, což by nepopiratelně podpořilo spotřebitelskou důvěru a kapitálové výdaje, vytvářející základ pro podporu hospodářského cyklu.

Hotovost může posloužit i k fúzím a akvizicím. Pro potenciální kupující je teď na trhu široká nabídka poměrně levných firem a jejich akcií.

  • 1
  • 2
reklama
reklama