Bob Janjuah: Připravte se na další flash crash

| Andrej Rády

Stratég RBS ve svém aktuálním reportu klientům upozorňuje na to, že trhy střízliví z původních optimistických odhadů globálního ekonomického růstu. Podobně jsou na tom také zisky firem. Za zmínku stojí i některé další perličky ze zmíněného reportu.

Barack Obama a Ben Bernanke

"Když Bernanke a Obama mluví o solidním oživení, mám pocit, že snad zkouší na nějaké ochotnické představení, možná na oslavu Dne nezávislosti," nebere si servítky Janjuah. Podle něj jsou řeči o silném oživení a případném zvyšování sazeb Fedu naprostým nesmyslem. "Některým lidem se dá namluvit leccos, ale nemůžete si vymýšlet pořád a o všem."

Podle Janjuaha se ekonomický růst ve světě bude dlouhodobě pohybovat maximálně okolo 2,5 procenta ročně. Konsenzus je v tuto chvíli nastaven zhruba na 4,5 procenta.

Trhy už vstřebaly mimořádná opatření, která americká vláda zavedla po pádu banky Lehman Brothers. Nyní musí logicky přijít zpomalení onoho skloňovaného oživení.

Další peníze od Fedu?

Janjuah předpokládá, že Fedu nezbude nic jiného, než napumpovat do systému další peníze. Tzv. kvantitativní uvolňování by podle stratéga RBS mělo nabídnout dalších 5 bilionů dolarů. Ve spolupráci s dalšími centrálními bankami by se mělo jednat celkem o 10 bilionů. "Nedojde k tomu však dříve než na sklonku roku, možná až v roce 2011," míní Janjuah.

  • 1
  • 2
reklama
reklama