Kup a drž: Strategie v ohrožení?

| Jana Horáčková

Uplynulé dva roky paniky a nejistoty by mohly vyústit v konec strategie "kup a drž". Tento styl obchodování, prosazující se od 70. let, je spojen s výběrem společnosti s dobrými fundamenty a optimistickým výhledem, nákupem jejich akcií a čekáním na zhodnocení. Během 20letého býčího trhu s několika poklesy, předcházejícího současné krizi, to vypadalo, že "kup a drž" nelze dlouhodobě překonat.

Americké akcie v 80. a 90. letech 20. století

Během 80. a 90. let byl průměrný výnos indexu S&P 500 14 procent. Na počátku roku 2000 byl index 14krát výše, než začátkem 80. let a to i přes čtyři roky poklesu a několik menších krizí, které se tenkrát zdály být závažné, ale s bublinou na trhu subprime hypoték se vůbec nedaly srovnávat.

Období po roce 2000 bylo z hlediska akcií vůbec nejhorší. Vyhrál pouze ten, kdo rychle vystoupil z trhu nebo ten, kdo shortoval (sázel na pokles). A takových investorů bylo málo.

Americké akcie od roku 2000

Na základě analýzy Société Générale klesla průměrná doba držení akcie z 10 let ve 40. letech na 6 let v 70. letech a na méně než 1 rok v období po roce 2009. S rozvojem informačních technologií se zaměření trhu přesunulo od dlouhodobých investic k touze po rychlém zisku.

Nesmírně vzrostl objem obchodování – z desítek milionů v 80. letech až na miliardy v období po roce 2000. "Na tru je obrovský chaos a strach, který postupně vede k nejistotě. A ta vede ke kolísavosti," říká Jim Hansberger, výkonný ředitel společnosti Hansberger Group.

"Kup a drž" – sporná strategie

Ohledně "kup a drž" se investoři nemohou shodnout hned z několika důvodů:

Jak se rozhodnout, které akcie nakoupit? Dokonce i profesionální analytici se ptají, jak nejlépe ohodnotit akcie, protože metody, které v historii fungovaly, dnes nenabízejí tak relevantní výsledky.

  • 1
  • 2
reklama
reklama