Druhé dno, nebo býčí trh? Zisky firem napoví

| Vladimír Hobza

Investoři spekulují, zda se na trhu v posledních týdnech objevila pouze klasická korekce, nebo došlo ke změně poměrně dlouhého růstového trendu. Analytici se více zaměřují na očekávání zisků společností a minulost nechávají minulostí.

Anheuser-Busch

"Nebude to o samotných číslech. Nikdo neočekává překvapivě raketový růst nebo, až na pár výjimek, zázračné tržby," říká Michael Cohn, hlavní investiční stratég Global Arena Investment Management. "Jde především o výhled, jaký samotné společnosti nastíní."

Očekávání jsou nízká

Bank of America/Merrill Lynch počítá u společností z indexu S&P 500 s růstem zisků o 27 procent v porovnání se stejným obdobím před rokem. Ovšem porovnání s loňským rokem je zavádějící – ekonomika byla zbídačená největším propadem od Velké hospodářské krize. Firmy především omezovaly náklady a nesnažily se navyšovat tržby.

Výsledková sezona tradičně začala v pondělí výsledky společnosti Alcoa. Ta mírně překročila očekávání na úrovni čistého zisku.

Analytici doufají, že tentokrát nebude posílení taženo jen nárůstem skladových zásob, ale především růstem produkce a spotřeby. Přestože se americká ekonomika potýká s vysokou nezaměstnaností, může být v porovnání s Evropou v daleko lepším stavu.

"Důležitým faktem jsou úrokové sazby na nule, klesající náklady a velmi pomalu se zlepšující zaměstnanost. To znamená, že ziskové marže budou dobré. Celkově to pro firmy znamená velice dobré klima," říká Burt White z investiční společnosti LPL Financial.

  • 1
  • 2
reklama
reklama