Hussman: Akcie jsou neuvěřitelně předražené

| Jana Horáčková

Akcie jsou velice drahé, tvrdí šéf Hussman Funds John Hussman. Proč většina analytiků z Wall Street tvrdí něco jiného? Hussman to vysvětluje na rozdílu mezi oceňovacími metodami těchto analytiků a jeho vlastní. Podle něj je při určovaní hodnoty akcií důležité uvažovat i odpisy a další výdaje.

Srovnání PE a dlouhodobých výnosů

Index S&P 500 je stále zhruba 40 procent nad svým průměrem, pokud jde o PE, tvrdí Hussman. Rozdíl mezi jeho odhady a analytiky z Wall Street zaslouží pár poznámek.

Zaprvé každé ocenění typu "akcie jsou levné" je založeno na poměru ceny akcie k odhadům provozních zisků za následující rok a vychází ze srovnání s výnosem 10letých pokladničních poukázek.

Fascinující je na tom to, že je to stejný základ, na kterém analytici stavěli svá prohlášení o zhruba 40procentním podhodnocení trhu před vrcholem v roce 2007. To mělo přitom za následek zhroucení o více než 50 procent na minima z loňského března.

"Price-to-forward operating earnings ratio" nezahrnuje obrovské množství výdajů. Patří k nim velké ztráty, které nesouvisejí s hlavním byznysem dané firmy, například odpisy aktiv. Odhady analytiků jsou navíc často výrazně vyšší než zisky z posledních 12 měsíců.

Špatná váha

Hussman to ilustruje na vtipném příkladu: "Předpokládejte, že váš pes má 40procentní nadváhu. Někdo vám prodá váhu, která ukazuje jednotky, z nichž každá ve skutečnosti představuje 1,4násobek skutečného kila. Hádejte, co se stane. Váš pes má podle váhy vlastně ideální hmotnost. Věřit tomu je pohodlné, faktem však zůstává, že je tlustý."

  • 1
  • 2
reklama
reklama