Výsledková sezóna: Prim hrají zisky

| Christian Blaabjerg

Do hledáčku se nyní dostaly zisky. Slabá makrodata z eurozóny, USA a Číny zvyšují důležitost této výsledkové sezóny nad obvyklou mez. Nejlepší pozitivní překvapení mohou přijít z odvětví závislých na spotřebitelích, průmyslu a technologií.

Americké akcie

S ohledem na slabá očekávání při vstupu do sezóny ohlašování výsledků za 1. čtvrtletí bylo většině pozorovatelů jasné, že podnikový sektor zajistí pozitivní překvapení, což nasměrovalo akcie vzhůru. Od té doby však byly odhady zisků revidovány směrem nahoru (momentálně však o něco níže), a tak do této sezóny již vstupujeme s realističtějším odhadem ziskového potenciálu společností. Pokud tato výsledková sezóna přinese silné zisky, očekáváme, že vyvolá krátkodobý růst. Budou-li výsledky slabé, pak bude pokračovat pomalý výprodej rizikových aktiv.

Náš základní scénář počítá se silnou výsledkovou sezónou. Na rozdíl od výsledkové sezóny 1. čtvrtletí neočekáváme tentokrát velká pozitivní překvapení z finančního sektoru. Ta lze naopak očekávat v odvětvích závislých na spotřebitelích, průmyslu a technologiích.

Proč? Historicky existuje souvislost mezi prohlášeními samotných manažerů (tzv. earnings guidance) a překvapeními oběma směry. Ukazatel guidance ratio definovaný jako poměr pozitivních ku negativním prohlášením managementu se během posledních tří měsíců držel na úrovni 1,1, což představuje z historického hlediska vcelku příznivou hodnotu před sezónou vyhlašování výsledků za 2. čtvrtletí – průměr za posledních 10 let je 0,6. Vztah mezi prohlášeními manažerů o směru vývoje zisků a skutečně ohlášenými čísly je takový, že společnosti, které odhadují své zisky kladně, pak během výsledkové sezóny s dvakrát větší pravděpodobností pozitivně překvapí. Hlavním důvodem je podle nás to, že manažeři jsou při odhadech výkonu svých firem opatrní.

Tento ukazatel naznačuje, že nás čeká silná výsledková sezóna s nadprůměrnými pozitivními překvapeními. Při podrobnějším pohledu očekáváme, že právě odvětví jako jsou technologie, odvětví závislá na spotřebitelích a průmysl přinesou největší pozitivní překvapení a naopak telekomunikace, energetika a materiály jsou kandidáty na negativní překvapení.

Hospodářské výsledky – globální výhled

Zisky firem se celosvětově silně odrazily od minim, na která se propadly během recese, a málokdo teď zpochybňuje pravděpodobnost 30-40% růstu globálních zisků na akcii (EPS) v roce 2010. Prozatím jsme svědky velmi silného oživení zisků ve tvaru písmene V.

Nyní se však pozornost obrací k roku 2011. Zejména akciové trhy, zdá se, se stále více obávají dvojitého propadu celosvětových firemních zisků způsobeného propadem globální ekonomiky ve tvaru W. Zatímco analytici momentálně předpovídají v příštím roce růst EPS ve výši 19 %, jsou zde důvody domnívat se, že tyto prognózy jsou nadsazené. Někteří se obávají, že aktuální překlopení předstihových ukazatelů je začátkem něčeho stejně ošklivého jako to, co se odehrálo v roce 2008.

I naše předpovědi hovoří o vysokém riziku dvojitého propadu světové ekonomiky, ale přesto se domníváme, že překlopení předstihových ukazatelů je v druhém roce cyklu normální. Celoplošnému obratu směrem dolů ve stylu roku 2008 předcházela inverzní výnosová křivka, velké zásoby a zisky byly na vrcholu. Nic z toho teď není. Další výrazný pokles zisků v tomto bodě by byl bezprecedentní. Proto si myslíme, že aktuální obrat v revizích naznačuje zpomalení zisků v rané fázi cyklu a nikoli kolaps spojený s jeho koncem.

  • 1
  • 2
reklama
reklama