Akcie: Rostoucí korelace a počítači řízené obchody

| Vladimír Hobza

Korelace mezi jednotlivými akciemi v indexu S&P 500 se vyšplhala na svá historická maxima od roku 1987. Jeffrey Yale Roubin z Birinyi Research vidí důvod zvýšené korelace v oblíbených indexových strategiích, které změnily chování celého trhu. Investoři stále více vstupují a vystupují z trhu pomocí celého indexu (obvykle pomocí ETF) a upozaďují obchodování s jednotlivými akciemi.

High Frequency Trading - ilustrační foto

Matthew Rothman z Barclays došel při nedávném výzkumu k podobnému závěru: "V posledních dvou měsících došlo k historicky nejnižšímu rozptýlení zisků mezi akciemi a jejich vysoké korelaci."

Rostoucí korelace nesouvisí jen s velkými akciovými indexy. Výrazně zvýšené korelace jsou patrné i na trzích komoditních futures a mezi komoditami a akciemi. Neexistuje shoda na původu vznikajících korelací a nikdo netuší, zda se jedná o "nový normál", nebo zda se vrátí role tradiční investiční diverzifikace.

Růst high frequency tradingu (HFT)

Zatímco výzkum korelace se zaměřuje na dopad akciových indexů, daný jev možná souvisí s novým fenoménem – počítačovým obchodováním označovaným jako high frequency trading (HFT). Počítače obchodují podle předem stanovených algoritmů na základě cenové informace, likvidity a volatility na akciovém či derivátovém trhu.

Americká Komise pro obchodování s komoditními futures nedávno navrhla nová pravidla pro zajištění rovnoprávného přístupu mezi počítači pro HTF a běžnými burzovními servery, aby byla vytvořena jednotná a nediskriminující struktura. Rosenblatt Securities předpokládá, že 35 procent objemu amerického trhu s futures tvoří HFT, podle výzkumu Tabb Group pak má do konce roku 2010 tvořit HFT 60 procent.

Dopad na cenu

Zastánci vysokorychlostního automatického obchodování a samotní obchodníci říkají, že HFT nahrazuje tradiční tvůrce trhu a zvyšuje likviditu na finančním trhu. HFT vytváří likviditu s daleko užšími spready než na běžných trzích, čímž omezuje náklady institucionálních i individuálních investorů.

Zatímco původní tvůrci trhu se snažili držet si dostatečný spread pro zajištění, HFT snížilo spread na úroveň centů a existují dokonce tlaky na regulátory, aby povolili obchodovat v ještě nižších jednotkách.

  • 1
  • 2
reklama
reklama