P/E: 10 nejlepších akcií

| Tomáš Poděbrad

Nestálá ekonomická situace a pomalé oživování. Něco, co investory bude ještě chvíli trápit. Jaké akcie v tomto období kupovat? Rozhodně ty, které jsou mají ohodnocení poměru tržní ceny vůči zisku na akcii (P/E) pod tržním průměrem.

Analytici pro výpočet těch nejlepších akcií používají mnoho nástrojů, ale tím nejdůležitějším je určitě poměr ceny a výdělku, tzv. P/E. Tento nástroj je už více než 70 let používán profesionálními investory, mezi ty obyčejné se dostal zhruba před 40 lety.

p/e

poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku; čím nižší je tato hodnota, tím je daná akcie relativně levnější

V indexu S&P 500 se historický průměr P/E pohybuje okolo 15. Pokud je tato hodnota u určité akcie nižší, znamená to, že je z historického pohledu atraktivnější než celý trh. Často je to kvůli problémům, ať už samotné společnosti, nebo celého sektoru.

Je důležité mít na paměti, že akcie posilují hlavně díky překonání odhadů zisků. Nízké odhady se samozřejmě překonávají snáz, a proto si akcie s nízkým P/E vedou lépe než akcie dobře hodnocených známých firem.

Nabízíme 10 akcií, které jsou nyní podle hodnoty P/E nejvýhodnější:

Northrop Grumman

Northrop Grumman

Společnost se sídlem v Los Angeles je dodavatelem armády USA. Vyrábí letadla, lodě a související vojenské vybavení. Akcie je atraktivní, když si uvědomíme, že Spojené státy čelí hrozbám ze strany Íránu, Severní Koreje a mezinárodních teroristických skupin.

Navíc vratká přátelství s Čínou a Ruskem zbrojnímu průmyslu velmi vyhovují. Kongres by sice mohl snížit rozpočet na obranu pro rok 2011 a 2012, ale podle analytiků by škrty neměly být tak drastické.

CenturyLink

CenturyLink

Společnost pro ty, kteří mají rádi dividendu. V tuto chvíli jde na dividendě CenturyLink vydělat až 8 procent. Telekomunikační společnost, která změnila své jméno ze CenturyTel, získala Qwest Communications International, čímž zdvojnásobila zákaznickou základnu. Tak velké rozšíření společnosti může být riskantní, ale analytici nákup akcií přesto doporučují.

reklama
reklama