Paulsen vs. Rosenberg: Tak kudy – býk, nebo medvěd?

| Vladimír Hobza

Investoři jsou v poslední době dost zmatení. První červencový týden byl letošním nejlepším týdnem pro akcie, po něm zase následoval nejhorší týden za celý rok 2010. Následoval druhý nejlepší týden roku, především díky výsledkům firem a slušným výsledkům stres testů evropských bank. Býci a medvědi se však stále neshodnou na stavu globální ekonomiky a náladě spotřebitelů utrácet.

James Paulsen

Býčí tábor v rozhovoru pro deník Wall Street Journal zastupuje Jamesem Paulsen, stratég z Wells Capital Management, medvědy pak David Rosenberg, stratég z investiční společnosti Gluskin Sheff.

WSJ: Kam směřuje trh do konce roku a jak se bude vyvíjet v následujících 12 až 18 měsících?

Paulsen: Byl oživen optimismus z jara letošního roku, velká část likvidity z trhu čeká stranou a strach z potenciální dvojité recese byl zažehnán. Nedávno se dostala dividendová výnosnost akcií zahrnutých v indexu Dow Jones nad výnos desetiletých státních dluhopisů – poprvé za celá desetiletí. Navíc se poměr cen akcií k odhadovaným ziskům na konci roku (forward P/E) dostal pod hodnotu 13.

Rosenberg: Trh není levný. Na konci medvědího trhu se akcie obvykle obchodují na P/E 10 a dividendové výnosy překročí 5 %. Pravděpodobně před sebou máme ještě dlouhou cestu dolů.

Trh se pohybuje v cyklech 16 až 18 let. Dlouhá sestupná fáze začala v roce 2000. V nejlepším případě lze předpokládat, že už jsme si 60 % prožili. Přestože dochází k rally, jsme primárně v medvědím trhu, ale jiném než v letech 1966 až 1982. Tehdy byla problémem inflace, nyní hrozí deflace kvůli zbavování se dluhů.

Během následujících 12 až 18 měsíců vidím index S&P 500 pod 900 body (nyní je přes 1 100 bodů). Nemůžu ani vyloučit testování minim z března 2009.

WSJ: Čemu by měli investoři věnovat pozornost?

Paulsen: V průběhu roku bude akciový trh výrazně ovlivňován vývojem nezaměstnanosti. Buď začne rychle akcelerovat nárůst počtu nových pracovních míst, nebo převládnou obavy z příchodu další recese.

Rosenberg: Fáze ekonomického oživení je už za námi. Růst způsobený obnovením skladových zásob skončil a s ním i fiskální vládní podpory, protože státy musejí šetřit a nemohou si dovolit další zadlužování. To omezuje schopnosti podpořit ekonomiku.

I když zamezíme dvojité recesi, růstu v druhém pololetí bude slabší, než akciové trhy očekávají. Nezaměstnanost v USA zůstane téměř dvojciferná a inflace a úrokové sazby zůstanou nízké.

  • 1
  • 2
reklama
reklama