Umělá inteligence analyzuje burzovní zprávy

| Tomáš Poděbrad

Ekonomické zprávy zpracovávány stroji místo analytiků? Pro některé sci-fi, pro jiné otázka pár let. Výzkumníci totiž pracují na vývoji programu, který by napodobil způsob, jakým analytik hodnotí finanční zprávy. Program se podařilo nasadit i na zkušební obchodování a výsledek? Více než 20procentní zisk.

Počítače řídí velkou část obchodů

Aby mohl program odhadovat budoucí vývoj akciových indexů, musí v něm být zabudováno tzv. rozpoznávání textu. Program musí skenovat a zpracovávat obrovskou záplavu informací a analyzovat v nich konkrétní slova.

Počítače a programy byly odjakživa stavěné na čtení numerických řad, ne textů. Nový program však má být jiný. Má se pokusit simulovat něco, co je jinak doménou lidského mozku.

"Chceme dosáhnout čistě analytického přístupu. Akorát bude simulován programem," vysvětluje Hsinchun Chen, ředitel počítačového oddělení na Arizonské universitě.

Program, který je předmětem řady debat, skenuje a třídí hodnoty indexů, finanční zprávy, dokáže dokonce zadávat nákupní a prodejní příkazy. Přesněji řečeno, pokud program předpokládá růst či pokles určitého titulu o více než procento do 20 minut, učiní obchod po uplynutí 20 minut. Pokud se hodnota akcie nepohne, obchod neproběhne.

S vývojem tohoto programu se hromadí i kritika na jeho adresu. "Pokud hodnotíme smysl a význam jednotlivých zpráv, kterých jsou na trhu stovky za den, není možné, aby byl stroj přesnější než analytik. Počítač sice dokáže zanalyzovat milionkrát více dat, ale pochopení jejich významu bude zhruba na 80 procentech," podotýká Chen.

  • 1
  • 2
reklama
reklama