HFT: Počítače přebírají kontrolu nad obchodováním

| Jana Horáčková

V posledních měsících je na akciových trzích živo. Po strmém růstu světových burz, který s krátkým nadechnutím zkraje roku trval od března 2009 do dubna 2010, si například index Dow připsal okolo 70 procent. S obavami z evropských dluhů, kvůli ropné katastrofě v Mexickém zálivu a dalšími faktory se znovu rozvířila diskuze o stále větším podílu vysokofrekvenčních obchodů (high frequency trading – HFT) na rostoucí nervozitě na trzích. Čím volatilnější je obchodování, tím více mohou stroje svým majitelům vydělat.

obchodníci

Nervozita na trzích omezila především likviditu. Investoři se akcií znovu začali bát. Se ztrátou likvidity se trhy stávají volatilnějšími. A to je voda na mlýn vysokofrekvenčních obchodníků.

Manoj Narang je šéfem hedgeového fondu a firmy specializující se na vysokofrekvenční obchodování Tradeworx, která obchoduje okolo 80 milionů akcií denně. "Ve dnech, kdy dochází k velkým pohybům indexů (v řádu stovek bodů), vyděláváme hodně peněz," přiznává.

Vysokofrekvenční obchodníci tvrdí, že jejich styl obchodování poskytuje likviditu, pomáhá k hladšímu chodu trhů a zlepšuje prostředí pro všechny investory. Obrovskou volatilitu umožňuje kombinace rychlosti, ve které operují, rozhodování na bázi počítačových kódů a téměř žádné regulace.

Malá regulace – no a co?

Politici a regulátoři se začínají znepokojovat. "Obávám se, že si zaséváme na novou finanční krizi," uvádí Ted Kaufman, jeden z největších kritiků vysokofrekvenčního obchodování. "Potýkáme se s něčím vysoce komplexním a naprosto neregulovaným."

Vysokofrekvenční obchodníci možná jednou budou postaveni mimo zákon, ale počítačové metody dnes představují zhruba 70 % celkového objemu amerických akciových obchodů. Klasické investiční strategie se kvůli nim dostaly do pozadí.

HFT se samozřejmě šíří i mimo Spojené státy – do Evropy, Brazílie, Indie a podobně. A netýkají se zdaleka jen akcií – vysokofrekvenční obchodování pomocí algoritmů se týká také dluhopisů, různých futures a směnných kurzů. Vývoj jde dopředu rychle a obchodování v milisekundách, ke kterému docházelo před čtyřmi lety, se nyní považuje za pomalé a jednotky nahrazují mikrosekundy, tedy miliontiny vteřiny.

  • 1
  • 2
reklama
reklama