Indie: Který akciový fond zvolit?

| Jan Traxler

Do 20 let by Indie měla mít více obyvatel než Čína. Již dnes čítá střední třída zhruba 400 milionů lidí. Indická ekonomika má obrovský potenciál. Pro ty, kteří se chtějí podílet na předpokládaném růstu indického trhu, jsou zajímavou možností akciové fondy se zaměřením právě na Indii.

Indie po právu patří mezi čtveřici zemí budoucnosti označovanou jako BRIC. Vždyť již dnes má téměř 1,2 miliardy obyvatel a do roku 2030 by se počet obyvatel měl přehoupnout přes 1,5 miliardy a překonat Čínu.

Indie dnes těží z pozůstatků koloniálního období. Na rozdíl od východní Asie zdejší pracovní síla není jen levná, ale zároveň umí anglicky. Přes polovinu HDP dnes tvoří služby. Často se pak jedná o služby outsourcované nadnárodními společnostmi, ať už jde o zákaznickou podporu, nebo vedení účetní agendy. Odborně se tomu říká business process outsourcing.

Všech 8 fondů má podobně koncentrované portfolio

Rozmělněnost portfolií fondů indických akcií

Burza v Bombaji není pro běžného českého investora vůbec dostupná, některé akcie je však možné koupit v rámci sekundárního listingu na zahraničních burzách v New Yorku, Londýně nebo Frankfurtu. Nejjednodušší cestu pro drobné investory pak nabízejí podílové fondy. Celkem máme na výběr 8 fondů se zaměřením na indické akcie, které mají povolení k veřejné nabídce v ČR.

Koncentrací portfolia jsou si všechny fondy velmi podobné. Zpravidla mají v portfoliu 50 až 60 akcií a deset největších pozic tvoří kolem poloviny portfolia. Pouze fond HSBC trochu vyčnívá počtem 97 titulů v portfoliu, nicméně i v tomto fondu tvoří deset největších akcií dohromady polovinu majetku. Široká diverzifikace potom ztrácí smysl, neboť zbylých 87 akcií moc neovlivní výkonnost portfolia, když akcie tvoří méně než jedno procento majetku fondu.

Historická výkonnost a nákladovost

Historickou výkonností nejvíce oslní fond Franklin Templeton, který od založení překonává index MSCI India. Dokládají to i vynikající výsledky na půlroční, roční i tříleté bázi. Solidní výsledky mají ještě fondy Fortis a HSBC. Druhý jmenovaný se může pyšnit nejdelší historií a tím, že za deset let překonal benchmark o 103 procentních bodů.

Historická výkonnost (v EUR) a nákladovost fondů indických akcií
  • 1
  • 2
reklama
reklama