3 roky poté: Skončila finanční krize?

| Tomáš Poděbrad

Před třemi lety se rozhodl francouzský gigant BNP Paribas pozastavit výplaty hned ze tří fondů. Pro některé to byla předzvěst blížících se problémů. Následoval kolaps amerického úvěrového trhu, který poslal světovou ekonomku do kolen.

O tři roky později se zdá, že jsou trhy zahaleny oblakem nejistoty. Záchranné kroky vlád a centrálních bank po celém světě sice zabránily totálnímu krachu, ale podle většiny odborníků stále nejsme z nejhoršího venku.

"Tato krize pomine, až se banky vrátí k regulérním půjčkám, akcie stoupnou a rizikovost na trzích klesne. Do té doby není nic jisté. Hlavní problémem jsou kvanta uvolněné finanční pomoci. To by mohlo být určitým způsobem kontraproduktivní," říká Brendan Brown, hlavní analytik Mitsubishi UFJ Securities.

S&P 500 Banks

Ohrožený bankovní sektor

"Krize v bankovnictví není rozhodně za námi. Je nutné, aby banky z krátkodobého hlediska nedělaly žádné rizikové investice. Z dlouhodobého hlediska je pak nutné, aby začaly půjčovat menším a středním podnikům," říká Robin Bew, hlavní ekonom Economist Intelligence Unit.

"Není nutné být pesimistou. Podle mého názoru se finální zotavení blíží. Navíc růst některých velkých ekonomik je tak silný, že pomůže celému světu. Mluvím hlavně o Číně, která by v budoucnu měla výrazně podpořit světovou poptávku," dodává Bew.

  • 1
  • 2
reklama
reklama