Jsou akcie stále drahé?

| Andrej Rády

Zdálo by se, že nejsou. Ano, akcie jsou skutečně výrazně levnější než v době největších tržních bublin. Stále jsou však nad historickým trendem. Z tohoto pohledu je namístě čekat spíše obchodování "do strany" než nějaký silný růst. A s pohledem na vývoj makroekonomických indikátorů v posledních týdnech budou možná akcioví investoři rádi za cokoli jiného než pokles.

Historický vývoj P/E

Na grafu je vidět vývoj průměrného P/E za předchozích deset let upraveného o inflaci. "P" vyjadřuje cenu indexu S&P 500 a jeho předchůdců, "E" je průměr zisků očištěný o inflaci za předchozích deset let.

P/E

poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku; čím nižší je tato hodnota, tím je daná akcie relativně levnější

I přes současnou korekci cen akcií stojí americké firmy více, než stály v průměru za posledních 130 let. K dosažení tohoto historického průměru hodnoty akcií by byla zapotřebí korekce okolo 17 procent.

Samozřejmě se na průměrné P/E nelze dostat za krátkou dobu, nejde jen o dosažení průměrné hodnoty na pár měsíců, ve hře jsou celá léta. Přesto je dobré si toto srovnání uvědomit.

P/E: 10 nejlepších akcií

Dividendy, nebo dluhopisy?

Srovnání výnosů

Zajímavé je i srovnání dividendových výnosů, které jsou samozřejmě vztaženy k ceně akcií, a výnosů amerických vládních dluhopisů a státních cenných papírů chráněných proti inflaci (TIPS).

James Hamilton, analytik z Econbrowser.com, se domnívá, že vhodnější pro srovnání s dividendami jsou právě výnosy TIPS. Pokud má pravdu, platí následující závěry pro historická období deflace, tedy ta, kdy byly dividendové výnosy vyšší než výnosy vládních 10letých dluhopisů.

  • 1
  • 2
reklama
reklama