Kam dlouhodobě investovat? Mladé vs. vyspělé trhy

| Martin Exner

Při současném trendu, kdy se drobní investoři snaží hlavně neprodělat, je možnost rozložení portfolia do více regionů vítanou příležitostí pro diverzifikaci. Podívejte se, jak doporučují někteří čeští odborníci rozložit pravidelné investice mezi vyspělé a rozvíjející se trhy.

V poslední dekádě se vyspělým trhům příliš nedaří. Hodnota amerického akciového indexu S&P 500 klesla mezi srpnem 2000 a 2010 z 1 506 na 1 079 bodů, tedy o 28 procent. Japonský Nikkei 225 ztratil za posledních 10 let 45,3 procenta, evropský EURO STOXX 50 dokonce 49 procent.

Rozvíjející se trhy v tomto období naopak výrazně posílily. Například čínský index SSE 180 šanghajské burzy v poslední dekádě vzrostl o 90 procent, indikátor S&P CNX NIFTY, který tvoří 50 předních indických firem, dokonce o 327 procent.

Jak vidí problematiku "vyspělé versus rozvinuté trhy" v 20tiletém investičním horizontu pět českých investičních odborníků?

Jan Traxler

Jan Traxler (FINEZ)

Dlouhodobé portfolio by mělo vždy obsahovat akcie z rozvinutých i rozvíjejících se trhů. Akciím emerging markets v čele s BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) dávám v portfoliích klientů zpravidla třetinový až poloviční podíl.

Chce-li mít investor z akcií pasivní příjem, dáváme větší váhu akciím velkých evropských firem se stabilními tržbami a vysokým dividendovým výnosem. Pokud chce maximalizovat dlouhodobý růst, třeba pravidelnými investicemi, dáváme větší váhu růstovým akciím emerging a frontier markets.

Sázka na tzv. frontier markets

Největší dlouhodobý potenciál mají podle Traxlera Brazílie, Indie a Indonésie. Za velmi perspektivní pokládá i některé frontier markets, například Ghanu či Keňu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama