Mladí se bojí burzy. Ale jednou se vrátí

| Vladimír Hobza

Mládí bývá často spojováno s riskantnějším chováním, ale následkem recese se mění zvyky i u skupiny mladších lidí v produktivním věku mezi 18 a 34 lety. A je to znát i na investování. Mladí vstávají pozdě, propichují si různé části těla, neumějí pít, nebo třeba riskují při sexu na netradičních místech, ale v portfoliu mají samé bezpečné americké státní dluhopisy.

Bavit se? To ano. Ale s akciemi na nás nechoďte!

Třicetiletí lidé říkají, že jejich tolerance k riziku je nyní daleko menší než před začátkem finanční krize. "Je to opravdová generační změna," říká Dave Geske z Ameriprise Financial. "Burza propadla, ceny domů také. Lidé zkrátka vidí, jak jednotlivé třídy aktiv ztrácejí hodnotu."

Vyhýbání se riziku se zdá být rozumné pro generaci, která prožila internetovou bublinu a i finanční krizi. Ale existují i jiná vysvětlení. Podle Pew Research Center pracovalo v roce 2010 jen 41 procent 18- až 29letých lidí na plný úvazek, zatímco v roce 2006 to byla celá polovina. U mladších je větší pravděpodobnost, že přijdou o práci, než u lidí nad 30 let.

Nezaměstnanost mezi 9 a 10 procenty se týká i mladých. Mnoho absolventů má problém se sháněním místa. Pokud se mladí lidé bojí investic, je to částečně proto, že nemají tolik peněz jako dříve. Zároveň pociťují nižší ekonomickou bezpečnost.

Nabídka se přizpůsobuje

Finanční instituce začaly své produkty "šít na míru" novému prostředí. Například důchodový fond vedený Johnem Hancockem nedávno snížil podíl akcií v portfoliu z 25 na 15 procent. Finanční poradci říkají, že mladí lidé drží více peněz v hotovosti.

Online banky, například ING Direct, vytvořily speciální spořící účty s mírně vyšším výnosem. "Vidíme, že se lidé hrnou do konzervativních investic," potvrzuje současný trend David Carter, hlavní investiční stratég Lenox Advisors.

  • 1
  • 2
reklama
reklama