Byron Wien: Boháči vidí budoucnost ekonomiky bledě

| Andrej Rády

Dvacet pět let pořádá Byron Wien z Blackstone Group letní setkání bohatých individuálních investorů, aby si vyměňovali názory na budoucnost světové ekonomiky a investování. Letos se padesát boháčů (včetně více než deseti dolarových miliardářů) shodlo na pesimistickém ekonomickém výhledu, složitých příležitostech k investování a v negativním názoru na kroky amerického prezidenta Obamy.

Byron Wien

Wien svým klientům v "referátu" ze setkání napsal, že se bohatí investoři obávají možné další recese a počítají s vleklým, pomalým růstem americké ekonomiky. Obamova administrativa je podle nich nepřátelská k byznysu a znepříjemňuje půjčování peněz i jejich investování. Nejistota ohledně daní zbrzdila i přijímání nových pracovníků.

"Pesimismus je pochopitelný," nediví se Jim Iuorio, obchodník z TJM Institutional Services. "Od začátku kampaně před volbami v roce 2008 byli bohatí označováni demokraty jako zločinci. Ačkoli se politická nálada mění, skutečná změna může přijít až za řadu měsíců, možná let."

Nový trend: Super bohatí investoři se stávají super skeptickými

Akcie v září překvapují

Americkým akciím se podařilo odpoutat od srpnových maxim a během září zatím předvádějí zajímavé růsty. Řada analytiků přičítá jistý podíl na solidní náladě na Wall Street právě změně politického tónu ve Spojených státech. Přesto Obama dál trvá na tom, že daňové úlevy pro bohaté nejsou a nebudou součástí jeho plánu na podporu ekonomiky.

Podle Wiena jsou však investoři opatrní v akciovém výhledu a nevydávají se ve svých odhadech pro rok 2011 nijak vysoko nad hranici 1 200 bodů na indexu S&P 500. Co tedy kupují, když ne tradičně likvidní americké akcie?

Aktuální vývoj amerického akciového trhu sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama