Akcie: Na co vsadit, když jde do tuhého

| Tomáš Poděbrad

Přiznejme si, že akcie v současnosti nesedí pevně v sedle a k propasti je může posunout i maličkost. V globálním měřítku však o maličkosti nejde. Eskalace nepřátelství na Korejském poloostrově, nezaměstnanost ve Spojených státech a další dluhová katastrofa v Evropě - to vše může přispět k propadu hlavních indexů o 10 až 20 procent.

Je velmi těžké neprodávat akcie, když jde trh ke dnu. Vždy ovšem existují sektory, které stojí za to držet i přes drastické výprodeje. Z dlouhodobého hlediska se to vyplatí a při vyšší kolísavosti tyto sektory dokonce nabídnou mnohem "plynulejší jízdu".

Maloobchodní řetězce

Spotřební zboží / Maloobchod

Tato oblast není v období slabé ekonomiky zvlášť silná. Fanoušci tohoto sektoru by však neměli opustit kvalitní akcie jako Home Depot nebo Lowe's.

Důvod je jednoduchý. Tyto společnosti jsou defenzivní, což znamená, že jsou dostatečně velké a drží dobře cenu i v těžkých časech. Konkrétně tyto dvě společnosti přežily poslední krizi v dobré formě a z jejich dlouhodobého rozvoje by měli akcionáři jen těžit.

Cummins

Průmysl

Akcie průmyslových společností se většinou po krizi uzdraví jako jedny z prvních. V raném ekonomickém oživení jsme právě teď, takže není sebemenší důvod se těchto akcií zbavovat.

Analytici vyzdvihují z tohoto sektoru hlavně společnost Cummins, která vyrábí dieselové motory. Očekává se, že do roku 2014 by měla zvýšit svou ziskovost ze současných 3,84 dolaru na akcii na 8 dolarů na akcii.

  • 1
  • 2
reklama
reklama