Microsoft: Půjčíme si na budoucnost

| Vladimír Hobza

Microsoft oznámil vydání dluhopisů, aby mohl vyplácet dividendy akcionářům, kteří potřebují příjem. Stagnující vývoj kurzu akcií z posledních let frustruje miliony akcionářů. Akcie na zprávu odpověděly růstem o 5 procent.

Microsoft

Microsoft má jako obdobné velké společnosti velmi silnou rozvahu a pyšní se nejlepším ratingem AAA. Narozdíl od konkurentů (Cisco, Google, Apple) vyplácí Microsoft dividendu. Vyplácená dividenda dosahuje 52 centů ročně, což představuje dividendový výnos těsně nad 2 %.

"Microsoft dokáže vydávat dluhopisy tak levně, že to pro něj má smysl," říká David Goldman, který dříve šéfoval úvěrovým analytikům v Bank of America. Například IBM byla schopna prodat tříleté dluhopisy při neuvěřitelně nízkém výnosu 1 %.

Microsoft předpokládá, že půjčené peníze dokáže investovat s vyšším výnosem, než za jaký si půjčí. Možná plánuje akvizice, ale to je zatím těžké posoudit. Každopádně předpokládá, že náklady na půjčky porostou, proto spěchá na dluhopisový trh.

Microsoft jako utilita?

Investiční banka Goldman Sachs si myslí, že se akcie Microsoftu chovají jako ze sektoru veřejných služeb (utilit). V době vyšších rizikových prémií přilákává stárnoucí investory dividenda, která zajišťuje pravidelný příjem.

Ačkoli většina technologických společností odolává vyplácení dividend (navrácení peněz investorům by se mohlo jevit jako konec růstu), Microsoft se snaží této potřebě vyhovět. V roce 2004 vyplatil mimořádnou dividendu ve výši 3 dolarů. K většímu bohatství to investorům nepomohlo, protože cena akcie klesla téměř o tuto částku. Posledních deset let se akcie Microsoftu pohybují okolo 25 dolarů, což je méně než polovina z vrcholu na přelomu tisíciletí, kdy cena překročila 60 dolarů.

  • 1
  • 2
reklama
reklama