Akcie: Bojíte se znamení Hindenburg? Vsaďte na dividendy!

| František Mašek

Na akciových trzích sílí obavy z dalšího vývoje. Hodně se hovoří o tzv. znamení Hindenburg, které v minulosti často předznamenalo propad akcií. Experti jeho vliv bagatelizují, doporučují ovšem investovat opatrněji. Třeba do firem se zajímavými dividendami.

Hindenburg

Jeho název vychází z názvu ztroskotavší německé vzducholodi Hindenburg a je založeno na splnění čtyř podmínek, týkajících se počtu rostoucích i klesajících akcií na Newyorské burze, i dalších ukazatelů (blíže viz box). Zatím se potvrdily dvě ze čtyř podmínek, naznačujících, že na akciovém trhu může být horko. Dá se na toto znamení spolehnout a kam vlastně za těchto okolností investovat?

Makléř Petr Žabža z firmy Patria Direct pokládá spolehlivost znamení Hindenburg za zhruba stejnou jako u jiných nástrojů technické analýzy trhů, která vychází z předvídání budoucích cenových pohybů podle systematického zkoumání, analýzy a vyhodnocování minulých a současných dat u finančních produktů, včetně cenných papírů.

Analytik firmy Colosseum Petr Čermák upozorňuje, že většina podobných "indikátorů" burzovních krachů, které se vyskytly, upadla v zapomnění. Při jakékoliv drobné změně v nastavení parametrů bývá navíc celý ukazatel bezcenný. Často jde o falešné signály, které pak autor ospravedlňuje.

Žabža ovšem také upozorňuje, že akciové trhy zatím - na rozdíl od trhů dluhopisových - ještě příliš neakcentovaly zhoršující se fundamentální data, hlavně v USA a pravděpodobně je čeká pokles. Připouští sice, že od roku 1985 kombinace technických faktorů, známá jako Znamení Hindenburg, nikdy nelhala. Těžko lze ale vycházet z minulosti. Tehdy platné okolnosti se nebudou nikdy opakovat a proto se nedá odhadnout, kolik by letos případně mohly trhy ztratit.

"Chování českých titulů bude poplatné spíše náladě na světových trzích než fundamentálním údajům jednotlivých firem. Když budou v září a říjnu světové trhy oslabovat, Praze se tento trend nevyhne. Pozitivem jsou relativně dobrá fundamentální data ČR ve srovnání se zbytkem EU, nemluvě o ambiciózním plánu vlády na zkrocení vládních výdajů," uvedl dále Žabža. Preferoval by spíše defenzivní akcie, zejména Philip Morris a Telefóniku O2.

  • 1
  • 2
reklama
reklama