Akcie mohou být letos v září tou nejlepší investicí

| Andrej Rády

Září má pověst nejhoršího měsíce pro akcie. Index Dow ztrácí během devátého měsíce za uplynulých 60 let v průměru jedno procento. Investoři však na současném trhu mohou být donuceni vsadit na akcie i v době, které burzovní almanach tolik nefandí.

DJ měsíční historická výkonnost

Medvědí nálada ohledně akcií je vysoká, medvědi porážejí býky zhruba 4:1. Méně příznivou statistiku pamatují býci jen v únoru 2009, tedy těsně před pádem na mnohaletá akciová minima.

Výnosy dluhopisů nahrávají akciím

Výnosy dluhopisů jsou ovšem na velice nízkých úrovních, dalšímu růstu zlata a stříbra věří jen část analytiků. A tak jsou akcie stále zajímavé. Analytici proto věří například defenzivním sektorům (veřejné služby, spotřební zboží), a naopak nedoporučují finanční sektor a technologie.

Výnos 10letého vládního dluhopisu v USA

Samotná společnost S&P zvýšila váhu spotřebního zboží a utilit ve svém indexu, a naopak snížila význam finančního sektoru nebo společností vyrábějících luxusní zboží. Kromě toho snížila rating sektoru zdravotních služeb, což však nesouviselo s tržním trendem, ale s konkrétními zprávami v rámci sektoru.

Vývoj amerických akcií sledujte zde

"Před pár měsíci mělo smysl se defenzivně zakopat, ale nyní je situace jiná", tvrdí David Twibell z denverské Colorado Capital Bank. "Ekonomika roste sice pomalu, ale roste. A to nemusí být nutně nějaký nepříznivý stav pro akciový trh. Obzvlášť když si uvědomíme ohodnocení trhu a výnosy vládních dluhopisů. Pro investice do dluhopisů se jen těžko hledají argumenty."

  • 1
  • 2
reklama
reklama