Kde praskne další bublina?

| Jaroslav Bukovský

Wall Street se v posledních letech stala terčem kritiky politiků, expertů i veřejnosti za to, že její finanční architekti navrhli spletitý systém instrumentů, jenž investory vedl spíše k víře ve výnos než v racionální úvahu. Že bubliny vznikají kdekoli, kdykoli a na jakkoli jednoduchých, až bizarních instrumentech, ukázala již holandská "tulipánová horečka" v letech 1634 až 1637.

Bublina před prasknutím

Ceny těchto rostlinek se takřka přes noc vyšplhaly v mnoha případech na více než tisícinásobek původní ceny, tulipány se staly investičním kultem, zkazky o bájném výnosu rozpohybovaly těžká kola investorských mas a termín "výnos" takřka zlidověl.

O něco méně nápadné, podstatou však podobné bubliny jsme zažili v uplynulé dekádě dvě – internetovou a realitní ve Spojených státech. Když bublina splaskne, každý se jí chce propříště vyhnout. Pomineme-li otázku, zda je to z podstaty lidské psychiky, touhy po zisku a tendence ke stádnosti vůbec možné, zbude nám úvaha o tom, zda předcházením bublinám nenaděláme více škody než užitku. O tom však někdy příště.

Nyní se spolu se serverem MoneyCNN podívejme na 5 potenciálních tržních bublin podle Didiera Sornetta, profesora na Švýcarském federálním technologickém institutu. Čas bublin totiž neskončil. Ba právě naopak, podle Sornetta teprve začíná. Vše hraje spekulacím do karet, dlouhodobě nízké úrokové sazby především. Kde tedy experti vidí bubliny, a kde je situace ještě udržitelná?

Čínské akcie

1. Čínská ekonomika

"Za posledních 13 let akciový trh v zemi poskočil o téměř 300 %," uvádí MoneyCNN/Fortune. Jde o projev masivního zvyšování životní úrovně Číňanů, především spotřebou a výstavbou. To se neobešlo bez extrémního nárůstu dluhu. Loni čínské banky poskytly dvojnásobek půjček než v roce 2008 a objem úvěrů dosáhl 29 HDP. Ceny nemovitostí dále rostou, přestože se uvádí, že 65 miliónů čínských bytů je volných.

Verdikt: "Bublina," říká švýcarský expert. "Trhliny v pilíři čínské ekonomiky se pomalu rozšiřují. Akciový trh je dole, v červenci vzrostl průmysl nejpomaleji za posledních 17 měsíců. Centrální banka zpřísňuje podmínky a omezuje riskantní podniky," upozorňuje Sarnotte a poukazuje na dubnový výrok známého investora Jima Chanose: "Čína se veze na běžícím pásu do pekla."

  • 1
  • 2
reklama
reklama