Akcie, které si oblíbili analytici pro letošní podzim

| Andrej Rády

Odhady ziskovosti amerických akcií během roku postupně mírně rostou. Analytici věří stále více v to, že firmy dokáží vydělat. Odhady na třetí kvartál počítají s mírným mezičtvrtletním poklesem, ten je však standardní. Meziročně se mají zisky firem z indexu S&P 500 vzrůst o 32 procent. Tři uvedené firmy zažívají podobné oživení zisků.

Na rozdíl od řady dalších však u nich analytici počítají i s velice dobrou úrovní tržeb. Jejich solidní zisky by tak neměly vycházet pouze z úsporných opatření, ale i ze solidní poptávky po jejich produktech. Analytici tak i zvyšují svá doporučení na tyto společnosti.

Caterpillar

Caterpillar

Akcie se obchodují za více než 20násobek letošních odhadovaných zisků, tedy o dost dráž než je průměr trhu. Investoři by však měli mít na paměti, že odhadovaných 3,63 USD na akcii za rok není ani zdaleka standardní úroveň pro dobré roky Caterpillaru.

S výhledem na pomalé, ale stabilní oživení počítají analytici i s vyšší poptávkou po těžké technice. Zisk by se měl podle odhadů v příštím roce pohybovat nad 5 USD na akcii a okolo 6 USD v roce 2012.

Management firmy je ještě optimističtější – minulý měsíc oznámil výhled na 8 až 12 USD čistého zisku na akcii v roce 2012. Počítá s navýšením výrobní kapacity, čímž by tržby neutrpěly v případě vysoké poptávky kvůli zdržení ve výrobě, jako tomu bylo někdy v minulosti. Rizikem je pouze to, že poptávka nebude na takové úrovni, jakou Caterpillar očekává.

Za zmínku jistě stojí i dividenda, která se na současných cenách pohybuje okolo 2,5 procenta.

Dell

Dell

Firma vzdala své akviziční dostihy s Hewlett-Packard o společnost 3Par. Dell měl o poskytovatele datového prostoru zájem mimo jiné kvůli výrobní lince na externí pevné disky. Takto se bude muset Dell spokojit s předprodáváním disků od jiných výrobců, na čemž samozřejmě tolik nevydělá.

Tržby firmy však v uplynulém čtvrtletí překonaly odhady Wall Street a volná cashflow firmy dosáhla 1,2 miliardy USD, tedy zhruba 5 procent hodnoty firmy na burze. Disponibilní hotovost dosahuje zhruba čtvrtiny ceny akcie a akcie se obchodují za necelý 10násobek zisku.

  • 1
  • 2
reklama
reklama