Sázka na růst volatility z dílny zkušených investorů

| Vladimír Hobza

Na opčních trzích začínají růst obavy o to, jak dlouho burzy v úvodu vydrží růst. Sofistikovaní investoři aktivně nakupují call opce na index VIX, tržní indikátor strachu, který měří kolísavost amerických akcií.

Americké akcie vs. index VIX

Smart Money, tedy prozíraví, zkušení investoři, začali aktivně nakupovat call opce na index VIX. Ten by mohl prudce vzrůst, pokud například po vyprchání tzv. lednového efektu dojde k prudkému poklesu cen akcií. Tato spekulace se vyplatí, pokud index VIX dosáhne v únoru 27,5 bodu, zatímco nyní je okolo 18 bodů.

Tato chmurná očekávání jsou v rozporu s posledními pozitivními zprávami velkých bank a informačních agentur, které chrlí důvody, proč by měly letos akcie růst.

Sázka na VIX je příkladem, že investoři nezapomněli na kolísání akciového trhu, který nikdy neroste rovnou přímkou a dokáže vždy překvapit a přinést ztráty.

"Blíží se vrchol akciové euforie, kdy se trh jako celek začne chovat jako akcie těžařů kovů vzácných zemin," říká stratég Jim Strugger z MKM Partners. Spekulace na tyto firmy (například Molycorp) nejsou jen trendovou záležitostí, ale jsou podloženy očekáváním, že Čína, vlastnící většinu zásob, omezí exportní limity. Kovy vzácných zemin jsou přitom klíčovým vstupem pro výrobu elektroniky a chytrých telefonů.

Fed svými masivními nákupy dluhopisů drží jejich výnosy dole, a tak se akcie jeví jako atraktivnější. Přesto se na trhu s opcemi množí obavy o budoucí vývoj akcií.

  • 1
  • 2
reklama
reklama