Tip na rok 2011: Luxusní zboží a mladé trhy

| František Mašek

Akciové trhy rostly od září do prosince. Na začátku roku se začaly množit obavy o osud evropských ekonomik, ale trhy zatím drží své úrovně. Pro ty, kdo se nechtějí denně třást o své peníze, je tu jeden tip: luxusní zboží!

Luxus - tip na rok 2011

Říká se, že září a říjen nejsou ideální měsíce pro obchodování s akciemi, zatímco v listopadu a koncem roku se situace výrazně změní k lepšímu. Ne vždy to však platí. Například letos v září zahájily akcie období delšího růstu, který vydržel do konce roku.

Zmíněná teorie, vycházející z historických dat, má ovšem přinejmenším jedno racionální zdůvodnění: správci fondů bývají hodnoceni podle ročních výsledků. Na podzim proto obvykle "čistí" svěřená portfolia a do konce roku se snaží výnos spravovaného fondu maximálně zhodnotit nákupy či držením zajímavých titulů a prodejem těch, které vynášely méně.

Některé z méně vynášejících titulů, které dříve prodali, pak často v lednu znovu nakupují v naději na vyšší zhodnocení. To je jedna z hlavních příčin tzv. lednového efektu, tedy častého růstu akcií v prvním měsíci roku, zejména v jeho prvních dnech.

I když se – ne vždy – i tato teorie potvrdí, investory samozřejmě zajímá, co bude dál a kam investovat v příštím roce. Prognózy analytiků, makléřů či investorů se často liší. Akcie (a komodity) jsou však nyní obecně pokládány za daleko lepší investici než dluhopisy. Pokud je to pravda, jak tedy vybrat ty pravé?

Makléř Fio banky Pavel Hadroušek letos lednovému efektu nevěří

Americké akcie - s Fedem v záloze

Řada expertů věří americkému akciovému trhu. Konsensus analytiků oslovených agenturou Bloomberg hovoří dokonce o dvouciferném růstu amerického akciového indexu S&P 500. Nejspíše i kvůli spekulacím, že pokud se objeví nějaké další potíže, strýček Sam (rozuměj americká centrální banka Fed) dodá tamější ekonomice další páru, přesněji řečeno dolary. Případné potíže, které to může přinést, se příští rok (snad ještě) neprojeví.

  • 1
  • 2
reklama
reklama