Akcie v roce 2011: Pokračování býčí ságy?

| Christian Blaabjerg

Jak vstupujeme do zralé fáze výsledkového cyklu, hledáme smysluplné návratnosti z akciových trhů v roce 2011. Těch se podle našeho názoru dosáhne zlepšením ekonomické situace, které bude obzvlášť znatelné v USA, což bude mít zase vliv na pokles rizikové prémie u akcií a povede k růstu akciových trhů. Náš odhad cílové hodnoty indexu MSCI World na konci roku činí 1 400 bodů oproti současným 1 275, což předpokládá 10% nárůst ze současných úrovní.

Výhled na hlavní akciové indexy

Vyšší důvěra investorů a podnikových manažerů v udržitelnost hospodářského oživení je základem našeho přesvědčení, že v roce 2011 zaznamenáme na akciových trzích solidní výnosy. Dynamika této rovnice spočívá ve skutečnosti, že jakmile začnou podnikoví manažeři věřit v oživení, pustí se do restrukturalizace svých rozvah, zvýší výdaje na nábor zaměstnanců a kapitálové výdaje, což podpoří růst a povede k poklesu rizikových prémií u akcií.

Investoři budou na druhé straně od společností tato opatření vyžadovat, aby ochránili ziskovost svých investic. To nakonec povede k vyššímu ocenění, jelikož bude panovat menší nejistota ohledně budoucího cash-flow, a my očekáváme, že výnosy na akciových trzích budou v roce 2011 pocházet právě z vyššího ocenění.

Ukazatel poměru ceny akcie a zisku (PE) bdue podle našeho mínění v roce 2011 hlavním faktorem výnosnosti na akciových trzích. Prostoru pro několikanásobný růst PE je spousta.

Hodnota PE za rok k datu je u indexu MSCI World v současné době 30 % pod dlouhodobým historickým průměrem, a dokonce i při předpokládaném mírném růstu zisků o 7 % by implikovaný globální poměr PE činil 12,8, což poskytuje dostatečný prostor pro další několikanásobné zvýšení PE, které by kompenzovalo pomalejší růst zisků.

Růst amerických akcií bude pokračovat

Metodika ocenění použitá pro americký index S&P 500 naznačuje atraktivitu amerických akcií, protože jejich výnosy našly ztracenou půdu pod nohama rychleji než ceny. Na období 2011–12 předpovídáme zisk na akcii ve výši 92 a 99 USD v uvedeném pořadí, čemuž odpovídá 9,5% a 7,6% růst výnosů. Tato hodnota je nižší než všeobecný konsenzus, který předpovídá 96 USD na akcii v roce 2011 a 108 USD na akcii v roce 2012.

Podle našeho názoru zakončí index S&P 500 rok na úrovni 1 420, která představuje více než 13% roční výnos. Dvěma třetinami přispívá růst výnosů a jednou třetinou zvýšení poměru P/E. Přesto je zřejmé, že se v příštím roce můžeme dočkat pozitivních překvapení, jejichž možnost připouští násobné zlepšení tohoto poměru.

Vývoj amerických akcií sledujte zde

Makroekonomická situace v USA tomuto vývoji napomáhá. Náklady na úvěry jsou velmi nízké – úroková sazba centrální banky Fed Funds je téměř na nule a ani v roce 2011 se pravděpodobně nezmění. Naše inflační očekávání jsou rovněž nízká – klíčová inflace bude v průměru na 1,4 %, nebude tedy dosahovat cílového rozpětí stanoveného Fedem na 2 %. A konečně meziroční růst HDP očekáváme na úrovni 2,7 %. Tato makroekonomická konstelace je vůči akciovým trhům příznivá.

reklama
reklama