Jen pomalu s těmi akciemi!

| Tomáš Poděbrad

Býků je na trhu opravdu hromada a mají důvod k nadšení. Rostoucí firemní zisky, levné peníze, které zaplavily trhy, a dobré ohodnocení akcií – to vše podporuje dobrou náladu investorů. Nic by se však nemělo přehánět. Další krach by mohl způsobit nenapravitelné škody, a proto je lepší být nadále opatrný a nenechat se strhnout přehnaně pozitivním sentimentem.

Doug Cliggott

Stratég Doug Cliggott z Credit Suisse říká: "Poslední dvě čtvrtletí byly na trzích velmi dobrá. Ziskovost rostla v obou čtvrtletích zhruba o 10 procent. Navíc výsledková sezóna za 4. čtvrtletí se právě rozběhla a většina firem zatím válcuje odhady.

Myslím, že akcie jsou na tom dobře, ale ani tak jim 100procentně nevěřím. Nějaká větší korekce je stále možná a investoři by se neměli pouštět do unáhlených rozhodnutí."

To, že nás propad na akciovém trhu v nejbližší době snad nepostihne, dokazují i investoři, kteří do akciových fondů nalévají stále více peněz.

Chtějí tím samozřejmě i zmírnit ztráty z obchodování. O značné peníze přišli kvůli špatně načasovaným investicím.

Fondy v USA

Mezi nejhorší patří investice do akciového fondu iPath S&P 500 VIX Short-Term Futures, fondu, který sází na nejvyšší volatilitu. Fond byl založen v době, kdy volatilita na trzích dosahovala historických maxim, ale od akciového dna z jara 2009 volatilita konstantě klesá. Fond tak ztratil až 90 procent své hodnoty.

Stejně tak se nedařilo ani dluhopisovému fondu ProShares UltraShort 20+ Year Treasury, který byl založen na jaře 2008.

  • 1
  • 2
reklama
reklama