Dobré výsledky firem trh ignoruje. Je na akciích bublina?

| Andrej Rády

Výsledková sezóna ve Spojených státech je v plném proudu. Výsledky jsou zatím smíšené - velké banky kromě JPMorgan nic zásadního nepředvedly, ale Apple a Intel analytiky nadchly. Přesto je reakce investorů přinejlepším vlažná. Že by americké akcie měly už všechna dobrá očekávání započtená v kurzech? A chystaly by se na pořádnou korekci?

Bublina

Bubliny na (akciových) trzích se dají definovat různě. Nezaškodí připomenout si několik znaků, které takovou bublinu signalizují.

1. Aktiva raketově rostou

Zní to jako jasná věc. Ale je zajímavé se podívat, jak se americké akcie vyvíjejí v posledních měsících.

Od září totiž prakticky nedošlo k významnějšímu poklesu. A i v té nejzdravější ekonomice se trh pohybuje ve vlnách nebo vlnkách, růst je střídán (třeba menším) poklesem.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Pět měsíců může být dost i pro americké optimisty, podívejte se na Apple - po strhujících výsledcích odepsal půl procenta, a to během dne před výsledky prakticky smazal negativní dopady oznámeného odchodu Steva Jobse z čela firmy.

2. O investování se baví všichni

Ano, výsledky strhávají pozornost médií, a s nimi se o burzy začínají zajímat i dřívější neználci. Bublina roste většinou právě díky unáhleným investicím těch, kteří ještě před rokem spali na matraci plné peněz.

Investoři a bubliny: Navždy spolu

  • 1
  • 2
reklama
reklama