Rozjíždějící se mašina světové ekonomiky podporuje ceny akcií

| David Kufa

V uplynulých dvou letech se na světových obligačních trzích odehrávaly hotové žně. Dluhopisové nástroje přinášely takové zhodnocení, jaké jindy očekáváme spíše od akcií. Pokles úrokových sazeb a slabý hospodářský růst (či dokonce recese) je přesně to prostředí, ve kterém dluhopisy nejvíce vzkvétají. Od posledního čtvrtletí minulého roku však začaly jejich výnosy do splatnosti růst.

Akciové trhy v roce 2010

To mělo několik příčin. Zaprvé se zhoršila důvěryhodnost některých evropských států coby dlužníků (Irsko, Portugalsko, Španělsko, Řecko aj.) a věřitelé už jim nechtěli půjčovat tak levně jako v minulosti. Výnosy německých státních dluhopisů pak byly tlačeny vzhůru z úplně jiných důvodů - robustními makroekonomickými daty, dokládajícími sílu konjunktury největší ekonomiky eurozóny.

Výrazně vzrostly také výnosy amerických Treasuries (vládních dluhopisů). Na vině byla započatá nová fáze kvantitativního uvolňování měnové politiky americké centrální banky (Fed), spočívající v nákupech dluhopisů americké vlády. Nové dolary, které se tímto způsobem dostanou do oběhu, budou působit jako další impuls vzmáhající se americké ekonomice. Také zvýšily riziko dřívějšího nástupu inflace.

V 1. čtvrtletí letošního roku očekáváme přechodný vzestup cen dluhopisů na hlavních trzích. Později však předpokládáme návrat ke střednědobému trendu růstu výnosů do splatnosti pod tlakem pokračujícího hospodářského oživení a postupně vzlínajících inflačních tlaků.

Jak na tom budou akcie?

Globální akciové trhy za sebou mají úspěšný rok. Na rozdíl od obligací však zdaleka nejsou s dechem u konce. Jejich ocenění jsou totiž v historickém kontextu relativně atraktivní, což jinými slovy znamená, že akcie jsou vzhledem k okolnostem stále poměrně "levné".

Měnová politika klíčových centrálních bank zůstane i v nadcházejících měsících uvolněná, což bude podporou akciovým nástrojům.

  • 1
  • 2
reklama
reklama