Marvin Schwartz: Americké akcie jsou výrazně podhodnocené

| redakce

Americký akciový trh je levný, říká legendární hodnotový investor Marvin Schwartz, který hledá nezadlužené společnosti, které generují "tuny hotovosti". Mezi ně řadí například technologické firmy Hewlett-Packard a IBM, pojišťovnu Travelers nebo úspěšné hledače ropy Anadarko Petroleum.

Marvin Schwartz

"Firmy z indexu S&P 500 by podle konsensu analytiků měly letos vydělat 96 dolarů na akcii a v roce 2012 by růst měl pokračovat až na 105 nebo 106 dolarů," říká Schwartz, který řídí fondy v investiční společnosti Neuberger Berman.

"Když tento odhad zisků dosadíte do vzorce P/E (poměr mezi tržní cenou akcií a ziskem na akcii), tak vám vyjde, že se S&P 500 obchoduje za 12,1násobek letošních zisků a za 13,1násobek zisků roku 2012," vysvětluje Schwartz.

p/e

poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku; čím nižší je tato hodnota, tím je daná akcie relativně levnější

S&P500 a zisky společností
S&P 500 - vývoj P/E

Americké akcie (S&P 500) se obchodovaly v posledních třinácti letech za 21,2násobek svých zisků, a v posledních čtyřiceti letech bylo průměrné P/E 15,3. Proto jsou v současném ocenění atraktivní.

Mezi Swartzovy oblíbené akcie patří například výrobce tiskáren a počítačů Hewlett-Packard, o kterém se domnívá, že jeho tržní hodnota není vůbec doceněná.

"Hewlett Packard je dojnou krávou hotovosti. Měsíc co měsíc generuje 800 až 900 milionů USD volné hotovosti a svůj dluh ve výši 4,5 miliardy USD by mohla případně umazat za půl roku, případně se poohlédnout po nějaké zajímavé akvizici."

"Hledám firmy, které nemají dluhy," konstatuje hodnotový investor Schartz.

Buffettologie: Hodnotové investování jako cesta pro drobné investory

Mezi další velké pozice v portfoliu Swartze patří pojišťovací společnost Travelers.

O Traveleres se v poslední době mluví negativně v kontextu komunálních dluhopisů, které má v účetních knihách, ale Swartz argumentuje, že zná velmi dobře management, a proto není důvod k obavám.

Swartz patří mezi velmi "aktivní investory" a je znám tím, že pravidelně volá ředitelům společností, které vlastní, aby zjistil, jak se jim daří, a nabídl jim své zkušenosti, které nasbíral za desítky let úspěšného investování na Wall Street.

  • 1
  • 2
reklama
reklama