2011: Vítejte v "Roce akcie" - 1. díl

| GlobeReporter.org

Burzám se letos bude dařit. Vyplývá to ze série exkluzivních rozhovorů ze všech koutů planety, které vám Investiční web na počátku roku přináší. Od Argentiny po Velkou Británii a od Spojených států po Malawi experti předpovídají růst poháněný uvolněnou monetární politikou na Západě a robustním oživením velkých ekonomik na Východě a na Jihu. Tato predikce však podle oslovených odborníků nebude bez rizik. Přesto většina z nich sází na 10- až 20procentní zisky. První část třídílného seriálu vás pozve do Argentiny, Brazílie, České republiky, Číny, Dánska a Indie.

Argentina

Budova burzy v Buenos Aires

Hlavní trh: Burza cenných papírů Buenos Aires

www.bolsar.com

Hlavní index: MERVAL

Ptali jsme se:

Jakuba Sýkory (SFM Group)

O kolik čekáte, že MERVAL v roce 2011 posílí?

Co se ekonomiky týče, jsme velcí optimisté, protože růst HDP v Latinské Americe by měl opět výrazně převýšit růst v rozvinutých zemích. Růst HDP Latinské Ameriky byl v roce 2010 v průměru 5,5 %. V příštím roce by mělo jít o 4,5 %. Rozvinuté trhy rostly v roce 2010 o zhruba 2,5 % a v roce 2011 se čeká růst o 2 %. To znamená, že růst firemních tržeb a ziskovosti by měl být i nadále robustní. A to by mělo přispět k dvojcifernému růstu latinskoamerických trhů v roce 2011.

Které sektory budou v Argentině v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Věříme tomu, že „in“ budou v roce 2011 sektory napojené na domácí spotřebu. Banky by i nadále měly půjčovat čím dál více, řádově by mělo jít o růst objemu půjček o 15 až 20 %. A ROE by mělo být nad 20 %. Další sektory, jako zdravotnictví a školství, by pak měly profitovat z toho, že střední třídě rostou platy. To totiž znamená, že si lidé mohou dovolit více utrácet za věci, které vylepší jejich životní úroveň.

Menší zájem máme o sektory, které jsou hodně regulovány, jako například elektrické utility. Tyto společnosti totiž nejsou schopny naplno profitovat z robustního růstu domácí ekonomiky, a navíc čelí soustavnému tlaku regulátorů. Jejich atraktivitu také snižuje fakt, že úrokové sazby v mnoha zemích na kontinentu začínají růst, což dividendy těchto pomalu rostoucích společností dělá z pohledu investora méně zajímavými.

Které trendy budou v roce 2011 argentinský akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Náhlé úmrtí Nestora Kirchnera, manžela nynější prezidentky Christiny Kirchnerové, výrazně změnilo politické rozložení sil v zemi. Od Kirchnera se čekalo, že bude v roce 2011 kandidovat v prezidentských volbách, a že je posléze vyhraje. Nyní je seznam možných vítězů širší a i šance, že dojde na změnu způsobu vedení země, je větší. My považujeme odklon od Kirchnerovy Peronistické politiky za pozitivní.

reklama
reklama