2011: Vítejte v "Roce akcie" - 2. díl

| GlobeReporter.org

Burzám se letos bude dařit. Vyplývá to ze série exkluzivních rozhovorů ze všech koutů planety, které vám Investiční web na počátku roku přináší. Od Argentiny po Velkou Británii a od Spojených států po Malawi experti předpovídají růst poháněný uvolněnou monetární politikou na Západě a robustním oživením velkých ekonomik na Východě a na Jihu. Tato predikce však podle oslovených odborníků nebude bez rizik. Přesto většina z nich sází na 10- až 20procentní zisky. Druhá část třídílného seriálu vás pozve do Indonésie, Irska, Maďarska, Malawi, Německa a Peru.

Indonésie

Budova burzy v Jakartě

Hlavní trh: Indonéská burza cenných papírů

www.idx.co.id

Hlavní index: JAKARTA COMPOSITE

Ptali jsme se:

Jakuba Sýkory (SFM Group)

O kolik čekáte, že indonéský trh v roce 2011 posílí?

Několik uznávaných brokerských domů už zveřejnilo své odhady na příští rok. Konkrétně šlo o CIMB (4 250, 16x PE2012), Credit Suisse (4 400, 16x PE2012) a Macquarie (4 500, 18x PE2012). A i když je Indonésie v regionálním kontextu už celkem drahá, i my stále vidíme potenciál pro růst během příštích dvanácti měsíců, a to až o 20 procent. Ten by měly zajistit vyšší příjmy, další investiční reformy, a také zvýšení ratingu.

Které sektory budou v Indonésii v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Naší volbou pro rok 2011 jsou uhlí, cement a spotřebitelský sektor. Poté, co v roce 2010 zažilo poměrně nezáživné období, se totiž domníváme, že v roce 2011 bude uhlí hlásit dobré výsledky díky poptávce z Indie, Indonésie a Číny, kterou bude pohánět pokračující elektrifikace. Naopak příliš nevěříme telekomunikacím. Kvůli nečekanému zvýšení konkurence totiž přetrvá negativní sentiment. Je těžké předpovědět, jak tvrdá bude konkurenční bitva nebo jak dlouho budou operátoři nabízet zvýhodněné ceny. Nicméně, vezmeme-li v potaz nižší ceny tarifů, myslíme si, že je rozumné, aby si investoři vybírali z oblasti telekomunikací své zisky.

Které trendy budou v roce 2011 indonéský akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Co se týče počtu půjček, aut nebo hypoték, je nadále Indonésie pod regionání průměrem. To ze střednědobého pohledu lze považovat za příslib dalšího růstu. Díky tomu, že je Indonésie na rozdíl od svých sousedů odolná vůči vlivům globální hospodářské krize, růst HDP byl v posledních třech letech poměrně stabilní. V roce 2010 sice zaostala Indonésie za očekáváním, ale to jí zase umožní být v roce 2011 jednou z mála zemí, které zrychlí. Čekáme, že HDP naroste o 6,5 procenta po posílení o 6 procent v roce 2010. To by znamenalo, že Indonésie bude po Číně a Indii třetí nejrychleji rostoucí ekonomikou Asie.


První díl seriálu o světových burzách věnovaný Argentině, Brazílii, ČR, Číně, Dánsku a Indii najdete ZDE

reklama
reklama